Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: „Osiągnięte przez Was wyniki to efekt ogromnego zaangażowania, dobrej współpracy i zarządzania jednostką na wysokim poziomie”- podsumowanie rocznej pracy szczycieńskich policjantów przez I Zastępcę Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

W Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie odbyła się uroczysta Narada Roczna z udziałem I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie insp. Arkadiusza Sylwestrzaka, kadry kierowniczej oraz przedstawicieli instytucji współpracujących odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu szczycieńskiego. Komendant szczycieńskiej jednostki, insp. Radosław Drach omówił wyniki pracy funkcjonariuszy oraz zaprezentował plany i priorytety pracy na rok 2020.

W piątek (14.02.2020r.) szczycieńscy policjanci podsumowali efekty swojej ubiegłorocznej pracy. W uroczystej odprawie służbowej udział wziął insp. Arkadiusz Sylwestrzak I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, kadra kierownicza, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, delegacje współpracujące z policją, służby mundurowe, kapelan szczycieńskiej komendy oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie, insp. Radosław Drach zaprezentował pracę szczycieńskich jednostki podkreślając, że osiągnięte wyniki to efekt współpracy funkcjonariuszy, pracowników cywilnych oraz współpracujących z komendą samorządów.

Insp. Radosław Drach podzielił swoje wystąpienie na dwie części. W pierwszej omówił wyniki pracy policjantów kryminalnych, służby prewencyjnej oraz ruchu drogowego.

Komendant rozpoczął podsumowanie pracy szczycieńskiej jednostki od zaprezentowanie zmiany struktury organizacyjnej w KPP Szczytno, która miała miejsce 1 października 2019 roku. Podczas tej reorganizacji zmiany zaszły przede wszystkim w ilości wydziałów i kadry nadzorującej. Z czterech tj. Wydział Prewencji, Wydział Patrolowo – Interwencyjny, Wydział Dochodzeniowo – Śledczy oraz Wydział Kryminalny stworzono dwa tj. Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego i Wydział Kryminalny. Każdy z wydziałów zarządzany przez naczelnika i jego zastępcę. Zmiana ta przyczyniła się do sprawniejszego zarządzania, lepszej koordynacji i przepływu informacji pomiędzy całą kadrą i funkcjonariuszami KPP Szczytno.

Komendant powiedział, że w 2019 roku KPP Szczytno osiągnęło zakładane mierniki prewencyjne min. współczynnik zatrzymanych sprawców na gorącym uczynku w 7 kategoriach przestępstw, służb obchodowych oraz służb na wodzie. Podkreślił, że szczycieńscy policjanci jako jedyni w garnizonie warmińsko - mazurskim zrealizowali oczekiwane mierniki czasu reakcji na zdarzenia „pilne” i „zwykłe”. W 2019 roku szczycieńscy mundurowi podjęli ogółem 15 666 interwencji, wylegitymowali 42 644 osoby oraz ujawnili 21 315 wykroczeń.

Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Radosław Drach oświadczył również, że w 2019 roku na drogach powiatu szczycieńskiego odnotowano 44 wypadki drogowe (rok 2018 – 51 wypadków drogowych), 6 wypadków śmiertelnych (rok 2018 – 6 wypadków śmiertelnych), 44 rannych (rok 2018 – 61) i 693 kolizje (rok 2018 – 587 kolizje).

Komendant Powiatowy zwrócił uwagę na to, że w minionym roku zmniejszyła się liczba zatrzymanych nietrzeźwych kierujących, którzy dopuścili się popełnienia przestępstwa, czyli kierowali pojazdem mając ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. W roku 2019 policjanci zatrzymali 71 nietrzeźwych kierujących, 17 kierujących, którzy kierowali pomimo zakazu kierowania pojazdami oraz 26 kierowców, którzy kierowali pojazdami pomimo cofniętych sądownie uprawnień.

Podsumowując pracę pionu kryminalnego należy podkreślić, iż w roku 2019 zostało wykrytych 856 przestępstw, 579 kryminalnych, z czego 218 w tzw. „7 kategoriach przestępstw”, czyli tych najbardziej uciążliwych społecznie takich jak: kradzież, kradzież z włamaniem, kradzież samochodu, rozbój, uszczerbek na zdrowiu, bójka, pobicie, uszkodzenie mienia.

 

  1. Wykrywalność Kryminalna

 

      2. Wykrywalność Rozboje

      3. Wykrywalność bójki pobicia

 

 

4. Wykrywalność uszczerbku na zdrowiu

 

.                  5. Kradzież cudzej rzeczy

 

                  6.Wykrywalność uszkodzenie rzeczy

Komendant zwrócił uwagę, że wykrywalność w poszczególnych kategoriach przestępstw jest najwyższa od 2013 roku. Ponadto insp. Radosław Drach powiedział, „ale żeby ten poziom wykrywalności jeszcze poprawić, czeka nas dużo pracy w roku 2020”.

Komendant zwrócił również uwagę na ideę funkcjonowania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. W roku 2019 obywatele nanieśli na mapę 571 różnego rodzaju zgłoszeń w powiecie szczycieńskim. Wskaźnik potwierdzalności w naszym powiecie kształtuje się na poziomie 53%. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło: przekroczenia dozwolonej prędkości – 104, niewłaściwej infrastruktury drogowej - 108, nieprawidłowe parkowanie – 34, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym – 27 i aktów wandalizmu – 10.

Insp. Radosław Drach podziękował wszystkim policjantom i pracownikom cywilnym za dobrą pracę i wyniki osiągnięte w roku 2019.

Podczas drugiej części wystąpienia, insp. Radosław Drach zaprezentował gościom foto prezentację przedstawiającą skrót wydarzeń minionego roku. Na slajdach prezentacji można było zobaczyć szereg innych działań min. profilaktycznych, podejmowanych przez szczycieńskich funkcjonariuszy w trakcie trwania całego minionego roku.

Komendant Powiatowy słowa podziękowania złożył także pod adresem przedstawicieli lokalnych samorządów. Podziękował im za wspólne przedsięwzięcia podejmowane na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszego powiatu oraz za wsparcie finansowe, jakie szczycieńska policja otrzymała w roku 2019. Były to porozumienia w sprawie służb ponadnormatywnych oraz wsparcie zakupu nowego radiowozu tj. Kia Sportage.

Insp. Radosław Drach zwrócił się również do przedstawicieli lokalnych mediów  i podziękował za dobrą współpracę oraz możliwość promowania bezpiecznych postaw wśród lokalnej społeczności przez szczycieńskich policjantów, za ich pośrednictwem.

Starosta Powiatowy Pan Jarosław Matłach, złożył podziękowania na ręce Komendanta Powiatowego za dotychczasową pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu szczycieńskiego. Życzył dalszych sukcesów oraz wyraził nadzieję, że współpraca samorządów ze szczycieńską jednostką, utrzymywać się będzie nadal na tak wysokim poziomie.

Pan Adam Popek p.o. Prokuratora Rejonowego w Szczytnie również podziękował policjantom za dotychczasową współpracę, której efektem były zaprezentowane podczas narady rocznej wyniki. Dodał również, że gdy obejmował stanowisko Prokuratora Rejonowego w Szczytnie, szczycieńska jednostka Policji była w trakcie reorganizacji struktury. Jak oświadczył była to dobra zmiana, gdyż patrząc między innymi na zastosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania to w ostatnim kwartale 2019 roku było ich więcej niż w całym półroczu tego samego roku.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, insp. Arkadiusz Sylwestrzak podsumowując naradę roczna w szczycieńskiej komendzie oświadczył, że tak wysokie wyniki osiągnięte przez szczycieńską jednostkę świadczą o ogromnym zaangażowaniu funkcjonariuszy, pracowników cywilnych, dobrej współpracy kadry kierowniczej i przede wszystkim zarządzaniu, szczycieńską jednostką przez Panów komendantów, na wysokim poziomie.

Po części oficjalnej kadra kierownicza oraz zaproszeni goście przenieśli się na dziedziniec komendy, gdzie nastąpiło uroczyste przekazanie nowego oznakowanego radiowozu.

I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie wspólnie z Komendantem Powiatowym Policji w Szczytnie inp. Radosławem Drach uroczyście przekazali kluczyki do nowego pojazdu funkcjonariuszom referatu patrolowo – interwencyjnego z Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

Pojazd marki Volkswagen Caddy w całości został sfinansowany z budżetu Policji.

Charakterystyka pojazdu: załoga ma do dyspozycji nowoczesny system uprzywilejowania dostosowujący moc świetlną i intensywność dźwięku do pory dnia. W celu ułatwienia obsługi zastosowano specjalny przycisk, za pomocą, którego uruchamia się sygnały świetlne
i dźwiękowe. Drugi rząd siedzeń wyposażony został w podłokietnik mieszczący dwa składane stoliki do sporządzania dokumentacji służbowej, miejsce na jej przechowywanie, dodatkowe gniazda USB i zasilania. Pojazd wyposażono w automatyczną klimatyzację i niezależne ogrzewanie postojowe. Tylna przestrzeń samochodu została wykorzystana na wyizolowane pomieszczenie do bezpiecznego przewozu osoby zatrzymanej.

Po zakończeniu prezentacji nowego radiowozu ks. Mirosław Rudoman, kapelan Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, dokonał uroczystego poświęcenie pojazdu. Po czym dowódca uroczystości zameldował I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, insp. Arkadiuszowi Sylwestrzakowi o zakończeniu uroczystości.

 

 

 

 

Powrót na górę strony