Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Działania ,,Prędkość''. Kierowco – noga z gazu!

Policjanci cyklicznie prowadzą różne działania, w trakcie których skupiają swoje działania na wykroczeniach popełnianych przez kierowców. W poniedziałek funkcjonariusze policji na drogach powiatu szczycieńskiego prowadzili działania ,,Prędkość''. Celem działań było zapobieganie zdarzeniom drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego.

Z policyjnej praktyki oraz przeprowadzanych analiz dotyczących oceny stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że przekroczenie prędkości wciąż pozostaje jedną z głównych przyczyn najtragiczniejszych zdarzeń na drodze.

W poniedziałek  (01.04.2019 r.) w trakcie prowadzonych działań „Prędkość”, szczycieńscy policjanci skontrolowali: 66 pojazdów z czego w 37 przypadkach kierowcy przekroczyli dozwoloną prędkość.

Działania „Prędkość” prowadzone są przez policjantów cyklicznie. Policjanci dbając o bezpieczeństwo apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również jak ważna jest jazda z tzw. „prędkością bezpieczną” – taką przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć bez zbędnego ryzyka.

Podczas jazdy może dojść do różnych sytuacji, także tych dynamicznych, które zmuszają kierowców do podjęcia natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

PRĘDKOŚĆ A PRAWDOPODOBIEŃSTWO UTRATY ŻYCIA PRZEZ PIESZEGO

Przy prędkości uderzenia pojazdu w pieszego wynoszącej:

  • 30 km/h, pieszy ma ponad 90% szans na przeżycie wypadku,
  • 50 km/h, pieszy ma 40 do 60% szans na przeżycie wypadku,
  • 70 km/h, pieszy nie ma prawie żadnych szans na przeżycie wypadku.

Mając na uwadze bezpieczeństwo własne i innych osób kierujmy się rozsądkiem i przewidujmy konsekwencje nieprawidłowych zachowań za kierownicą.

 

Powrót na górę strony