Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Policjanci zabezpieczali miejsce znalezienia ok. 850 sztuk niewybuchów

Policjanci ze Szczytna zabezpieczali miejsce znalezienia niewybuchów. Zostały one znalezione podczas prac ziemnych w Wielbarku.

Oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki policji w piątek (01.03.2019 r.) został poinformowany o znalezieniu niewybuchów na terenie prywatnej posesji w Wielbarku. Do nietypowego znaleziska doszło podczas prac ziemnych związanych z przyłączem kanalizacyjnym. Na miejsce od razu przyjechali policjanci z nieetatowej grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, którzy stwierdzili że jest to amunicja produkcji niemieckiej o średnicy 28 mm i długości 20 cm.

Przybyły na miejsce patrol saperski potwierdził, iż znalezione niewybuchy to naboje przeciwlotnicze kal. do 75 mm. Dodatkowo po sprawdzeniu terenu znaleziska ujawniono jeszcze 24 pociski przeciwlotnicze i 34 naboje przeciwlotnicze. W sumie wykopano ok. 850 sztuk amunicji.   

Tego rodzaju znaleziska pomimo upływu lat są w dalszym ciągu bardzo niebezpieczne. Zabronione jest ich odkopywanie, przenoszenie czy rozbrajanie. Takie nieodpowiedzialne zachowanie może grozić śmiercią lub kalectwem. Szczególnie apelujemy do amatorów pozyskiwania złomu! W przypadku odnalezienia niewybuchu należy jak najszybciej skontaktować się z jednostką policji. Apelujemy o ostrożność i rozwagę.

Czy wiesz co należy zrobić, gdy znajdziesz niewybuch?

  • w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału nie należy go odkopywać, dotykać, oglądać czy przenosić w inne miejsce a także kategorycznie nie wolno wrzucać go do ognia, stawu, jeziora czy rowu. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. Policji.
  • informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.
  • niewłaściwe postępowanie z niewypałem czy niewybuchem, które wynika z braku świadomości o niebezpieczeństwie które powoduje oraz brak jakichkolwiek środków ostrożności podczas kontaktu z wojskowym znaleziskiem sprawia, że wojna, która tak naprawdę dobiegła końca, wciąż zbiera ofiary.
  • policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
  • w przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

 

Pliki do pobrania

  • 2.1 MB
Powrót na górę strony