Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Z seniorami o czyhających na nich zagrożeniach

Szczycieńscy dzielnicowi odwiedzili seniorów w nowo otwartym klubie SENIOR+, który mieście się w Szczytnie przy ul. Solidarności. Podczas spotkania dzielnicowi przedstawili uczestnikom zakres prawa konsumenckiego a także przypomnieli o zasadach unikania zagrożeń na jakie narażone są osoby starsze. Spotkania były elementem działań profilaktycznych edukujących i podnoszących świadomość społeczną w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa.

W środowe przedpołudnie szczycieńscy dzielnicowi w ramach spotkań profilaktycznych odwiedzili seniorów z klubu SENIOR+ w Szczytnie.

Spotkanie, które zostało zorganizowane miało na celu edukowanie osób starszych oraz podnoszenie ich świadomości w zakresie szeroko rozumianego bezpieczeństwa czy to w ruchu drogowym, czy też w codziennym życiu.

Tematami rozmów z seniorami były sposoby zawierania umów o świadczenia usług telekomunikacyjnych, prawach wynikających z osobistego podpisania umowy, gdy decyzja  została podjęta na odległość czyli bez fizycznego udziału człowieka.

Dzielnicowi omówili warunki wycofania się z umowy, mówili o ustawowym prawnym okresie rezygnacji z usług, do których zostaliśmy zachęceni przez przedstawiciela danego przedsiębiorstwa.

W odniesieniu do występujących zagrożeń na szkodę osób starszych czyli oszustw na tzw. „wnuczka” lub „policjanta” dzielnicowy asp. szt. Dariusz Berendt oraz st. asp. Justyna Samsel-Hryszkiewicz przedstawili uczestnikom spotkań, jak zachować się w sytuacji gdy na telefon zadzwoni ktoś podający się za krewnego pilnie potrzebującego pomocy lub też podszywającego się pod policjanta informującego o prowadzonej akcji mającej na celu zapobieżenie wypłaty środków pieniężnych przez nieupoważnioną osobę z konta bankowego pod warunkiem, że pieniądze te najpierw osoba wypłaci i przekaże „rzekomemu” policjantowi. Funkcjonariusze ostrzegli również, gdy ktoś nieznajomy podający się za pracownika np. spółdzielni mieszkaniowej chce wejść do domu i dokonać sprawdzenia instalacji czy to elektrycznej czy też wodociągowej. Nie mogło również zabraknąć ostrzeżeń przed osobami, które chodząc po mieszkaniach oferują do sprzedaży różne artykuły. Wówczas pod osłoną pokazania przedmiotów do mieszkania wchodzą 2-3 osoby, przy czym jedna zajmuje się rozmową, a 2 pozostałe przeszukują pomieszczenia za wartościowymi rzeczami.   

Mł. asp. Wojciech Tworkowski przypomniał słuchaczom o prawach i obowiązkach zarówno pieszego jak i kierującego w aspekcie ruchu drogowego. Wskazał on jak ważne jest rozważne przekraczanie jezdni, upewnienie się co do swobodnego przejścia, a także poszanowania innych uczestników w kontekście dbałości o bezpieczeństwo nie tylko własne, ale też innych osób, pieszych, kierowców czy też rowerzystów.

Podczas spotkania seniorzy wysłuchali wykładów, a także podzielili się własnym doświadczeniem związanym z działaniem uniemożliwiającym przestępcy osiągnięcie celu niezgodnego z prawem.

 

Powrót na górę strony