Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: „Pierwszy dzień wiosny” – po raz kolejny policjanci będą czuwać nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.

Tradycyjnie dzień 21 marca br. tj. pierwszy dzień wiosny kalendarzowej może być obchodzony przez dzieci i młodzież szkolną jako „dzień wagarowicza”. Pomimo organizowania przez coraz więcej szkół alternatywnych zajęć, zdarza się, że uczniowie bez wiedzy nauczycieli samowolnie opuszczają teren szkoły lub spotykają się po lekcjach, gdzie bez nadzoru i opieki dopuszczają się wybryków chuligańskich, manifestacyjnie spożywają alkohol, palą papierosy, używają słów ogólnie uznanych za wulgarne. Dlatego w tym dniu w czasie służby, policjanci będą zwracać szczególną uwagę na osoby małoletnie i nieletnie.

Szczycieńscy policjanci we wtorek 21 marca, będą realizowali działania pod nazwą „Pierwszy dzień wiosny”. Tego dnia przypada pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W tradycji szkolnej obchodzony jest on jako „dzień wagarowicza”. Mimo, że jutro niekoniecznie ma być słonecznie i typowo wiosennie, to może zdarzyć się tak, że wielu uczniów zamiast siedzenie w ławce szkolnej wybierze siedzenie na ławce w parku lub pod wiatami przystankowymi.

Doświadczenie wielu minionych lat nauczyło, że żywiołowe eskapady i na gorąco podejmowane decyzje, które zrodziły się w głowach młodych ludzi mogą zakończyć się konfliktem z prawem.

Dlatego też policjanci apelują do wszystkich uczniów o rozsądne gospodarowanie czasem i racjonalne wybieranie form i miejsc, gdzie ten czas będzie spędzany.

 

Zwracamy się także z apelem do sprzedawców, którzy w swoim asortymencie posiadają alkohol oraz papierosy i e-papierosy.

 

Aby nie stać się sprawcą  przestępstwa żądajcie od kupującego dokumentu, który potwierdzi jego wiek. Takie prawo daje Wam art. 15 ust. 2 ustawy o wychowaniu w trzeźwości
 i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, który mówi, że w przypadku wątpliwości co do pełnoletniości nabywcy sprzedający lub podający napoje alkoholowe uprawniony jest do żądania okazania dokumentu stwierdzającego wiek nabywcy.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości
i przeciwdziałaniu alkoholizmowi sprzedaż alkoholu nieletnim jest przestępstwem (art. 43 cyt. ustawy). Sądy karne orzekające w takich sprawach mogą nie tylko ukarać wysoką grzywną, ale także orzec przepadek napojów alkoholowych, chociażby nie były własnością sprawcy.

Ponadto, niezależnie od postępowania karnego prowadzone jest postępowanie administracyjne w kierunku cofnięcia  zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (zgodnie z art. 18 ust.10 pkt.1 lit.a) cyt. ustawy).”

 

  Pamiętajmy, że sami mamy największy wpływ na bezpieczeństwo osobiste.

Powrót na górę strony