Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne w sprawie projektu mapy zagrożeń bezpieczeństwa

8 lutego br. w Sali Konferencyjnej Ratusza w Szczytnie odbyły się powiatowe i miejskie konsultacje społeczne dotyczące woj. mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Rzetelne zbieranie informacji dotyczących zagrożeń wymaga stworzenia odpowiednich metod i narzędzi. Do tego celu Policja tworzy „mapy zagrożeń bezpieczeństwa”.

Insp. Cezary Gołota Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie przywitał zebranych gości. Następnie zaprezentował szczycieńską jednostkę Policji, sposób jej zorganizowania, zwracając szczególną uwagę na służby zewnętrzne: patrolowo-interwencyjne, ruchu drogowego, dzielnicowych, którzy jako pierwsi reagują na zgłoszone zdarzenia, informując o sposobie nawiązania kontaktu z Policją. W dalszej kolejności Komendant omówił zagrożenia wynikające z przestępczości kryminalnej, gospodarczej, narkotykowej, wykroczeń szczególnie uciążliwych dla społeczeństwa oraz stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w okresie 2015 roku.

Po co mapa zagrożeń bezpieczeństwa i co z niej wynika dla mieszkańców powiatu szczycieńskiego

Insp. Cezary Gołota przedstawiając ideę mapy podkreślił, że takie rozwiązanie pozwoli na skuteczniejsze zarządzanie bezpieczeństwem publicznym wspólnie ze społecznością lokalną, służbami i innymi podmiotami działającymi na terenie powiatu szczycieńskiego. Mapa pokaże zagrożenia zarówno zarejestrowane przez służby, jak i te, które zostały dostrzeżone przez obywateli. Pokaże też czego możemy się spodziewać i jak uniknąć zagrożeń związanych z organizacją  różnych imprez. Pozwoli wreszcie na ocenę czy obecna struktura organizacyjna umożliwia skuteczne zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego, a także czy istnieje potrzeba utworzenia komisariatów lub posterunków Policji.

Ważne zdanie innych

Mapa zagrożeń bezpieczeństwa w założeniu ma stanowić narzędzie rzetelnego i czytelnego komunikowania społecznościom lokalnym skali i rodzaju zidentyfikowanych i przewidzianych zagrożeń przez instytucje współodpowiedzialne za bezpieczeństwo i porządek publiczny. Ma też uwzględniać oczekiwania społeczne w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa. Właśnie dlatego w poniedziałek przedstawiciele samorządów powiatu szczycieńskiego, kadra kierownicza szczycieńskiej policji, szefowie i przedstawiciele służb mundurowych, prokuratury i inspekcji, firm ochroniarskich, przedstawiciele regionalnych mediów uczestniczyli w konsultacjach i po zapoznaniu się z policyjnym projektem mogli zaproponować dodatkowe elementy, które w ich ocenie powinna zawierać mapa zagrożeń bezpieczeństwa na terenie powiatu szczycieńskiego.

Propozycje i wnioski z konsultacji

  • Propozycja umieszczenia na mapie zagrożeń dróg o złej nawierzchni i jakości. Pani Burmistrz Miasta Szczytno.
  • Propozycja utworzenia map „potencjalnych zagrożeń”, które mogą wystąpić na terenie powiatu z uwagi np. na możliwość ataku terrorystycznego, podłożenia ładunku wybuchowego. Według zgłaszającego wniosek Komendanta Służby Ochrony Lotniska, mapa taka mogłaby zawierać zasady prawidłowego zachowania się w określonej sytuacji kryzysowej.
  • Propozycja aby umieścić na mapie wykaz miejsc gdzie przebiegają szlaki migracyjne zwierząt, szczególnie te przecinające drogi publiczne. Przedstawiciel Nadleśnictwa Szczytno.  
  • Propozycja umieszczania na mapie odniesień w formie linków do stron  gdzie osoby zainteresowane uzyskałyby rozszerzone informacje. Starosta Szczycieński. 
  • Wniosek aby mapy zagrożeń tworzone były w formie „map dynamicznych”, z tzw. podmapami tematycznymi. Przedstawiciel WSPol w Szczytnie.
  • Propozycja aby na powiatowej mapie zaznaczyć szczególnie często odwiedzane w sezonie letnim jeziora, przedstawić zasady bezpieczeństwa na wodzie, rozważyć kierowanie do służby  na wodach patroli składających się z policjanta i ratownika wodnego w celu eliminowania nietrzeźwych kąpiących się lub kierujących jednostkami pływającymi. Przedstawiciel Stowarzyszenia Autrimpus.
  • Wniosek aby na mapie zagrożeń umieścić dobre praktyki związane np. z pokazem udzielania Pierwszej Pomocy. Umieszczenie na mapach punktów wypoczynku letniego dużej ilości osób. Przedstawiciel Zespołu Opieki Zdrowotnej i Pogotowia Ratunkowego.
  • Wniosek aby mapy wskazywałyby walory naszego regionu, oraz podmiotów dbających o bezpieczeństwo, aby zachęcać ludzi do odwiedzania powiatu szczycieńskiego. Powiatowy Lekarz Weterynarii.
  • Wskazanie aby na mapach zagrożeń umieszczać informacje w formie profilaktyki ostrzegającej o zagrożeniach społecznych, zdrowotnych i finansowych z  korzystania z obrotu towarami bezakcyzowymi. Przedstawiciel Służby Celnej Oddział w Olsztynie.
  • Poparcie dla pomysłu tworzenia map zagrożeń, szczególnie w celu utworzenia „banku dobrych praktyk” z których mógłby czerpać każdy człowiek, w celu poszerzania swojej wiedzy z zakresu algorytmów postępowania w sytuacjach trudnych, niebezpiecznych czy też w celu udzielenia I pomocy. Mieszkaniec miasta Szczytno.
  • Propozycja aby przy mapach zagrożeń znajdowały się zakładki tematyczne np. dotyczące poradnictwa prawnego, czy też wskazania odpowiedzialności karnej za popełnione czyny zabronione. Prokurator Rejonowy w Szczytnie.

Za wszystkie głosy, propozycje i uwagi do projektu mapy zagrożeń bezpieczeństwa serdecznie dziękujemy.

Moderatorem  podczas konsultacji była mł. asp. Ewa Szczepanek.

  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Powiatowe i miejskie konsultacje społeczne
  • Moderator konsultacji mł. asp. Ewa Szczepanek
Powrót na górę strony