Szczytno: Czy wiesz, że……
Poroża pochodzące od zwierzyny leśnej cieszą się nadal popularnością i dla wielu osób są cenną „zdobyczą”. Należy jednak pamiętać, że powinniśmy odróżniać poroże od tzw. zrzutów poroża, które popularnie nazywane są rogami. Zrzuty stanowią poroże jelenia lub sarny, które raz do roku w sposób naturalny gubią samce tych gatunków i jako element runa leśnego mogą stanowić własność znalazcy. Inaczej sytuacja wygląda przypadku znalezienia martwego zwierzęcia lub całego wieńca czyli poroża z czaszką.
Policja przypomina, że za bezprawne pozyskania trofeum zwierzyny łownej można usłyszeć zarzuty. W sytuacji, kiedy poroże jelenia zostanie odcięte od znalezionego martwego jelenia, które nie zostało skłusowane, ale padło z przyczyn naturalnych będzie przestępstwem.
Zgodnie z art. 52 Ustawy Prawo Łowieckie, kto wchodzi w posiadanie bezprawnie pozyskanej tuszy lub trofeów zwierzyny łownej dopuszcza się popełnienia przestępstwa, które zagrożone jest karą jednego roku pozbawienia wolności.
Należy również pamiętać, że poszukiwanie poroża jest zabronione w miejscach obarczonych stałym lub okresowym zakazem wstępu oraz na terenie Parków Narodowych lub Rezerwatów Przyrody. W sytuacji ujawnienia martwego zwierzęcia należy powiadomić administrację Lasów Państwowych lub lokalne koło łowieckie.