Szczytno: Zimowe obowiązki kierującego – nie bądź „czołgistą”
Szczycieńscy policjanci przypominają, aby kierujący dokładnie odśnieżali auta przed jazdą. Policjanci zwracają szczególną uwagę na samochody z zalegającym śniegiem i zaszronionymi szybami. Poranny pośpiech nie sprzyja czynnościom dokładnego odśnieżania, jednak nie jest to wytłumaczenie podczas kontroli drogowej, gdyż poruszanie się z „wydrapaną” szczeliną na przedniej szybie może być tragiczna w skutkach.
Opady śniegu, jakie miały już miejsce na naszym terenie, postawiły w stan gotowości kierujących, którzy przed jazdą muszą tak przygotować swój pojazd, aby nie zagrażał on bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Doświadczenie z lat ubiegłych pokazuje jednak, że nie wszyscy kierujący pamiętają o tym obowiązku, dlatego przypominamy, w jaki sposób przygotować auto podczas zimowej aury, aby nie narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo.
Jazda z warstwą śniegu na dachu, czy z szybami pokrytymi lodem zagraża nie tylko samym kierującym i pasażerom takich pojazdów, ale także innym kierowcom. Warstwa lodu na szybach ogranicza widoczność, natomiast spadający śnieg w wyniku poruszania się pojazdu z kolei utrudnia jazdę kierowcom jadącym za nami. Poruszając się autem, kierowca zawsze musi mieć zapewnione dostateczne pole widzenia. Kierowcy powinni mieć też na uwadze, aby pojazd był wyposażony w odpowiednie opony.
Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5), pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Używanie pojazdu w ruchu ma również zapewniać dostateczne pole widzenia kierowcy oraz łatwe, wygodne i pewne posługiwanie się urządzeniami do kierowanie, hamowania, sygnalizacji i świetlenia drogi przy równoczesnym jej obserwowaniu. W przypadku wykrycia nieprawidłowości oprócz zatrzymania dowodu rejestracyjnego kierowca, który ewidentnie zaniedbał obsługę swojego samochodu musi liczyć się z mandatem nawet do 3 tys. złotych
Samochód należy odśnieżać na wyłączonym silniku, w innym przypadku takie zachowanie będzie traktowane jako wykroczenie. Kierowca ryzykuje złamanie kilku przepisów ruchu drogowego. Śniegu trzeba pozbyć się nie tylko z dachu, ale także z szyb, bagażnika i maski. Istotne jest także dostateczne pole widzenia kierowcy. Co ważne, należy również oczyścić tablice rejestracyjne, a także przednie i tylne światła, by zalegający śnieg i lód nie zmniejszały jasności świecenia reflektorów.
Sposób na uniknięcie mandatu za powyższe wykroczenia jest prosty - wystarczy przestrzegać obowiązujących przepisów i poświęcić kilka minut na dokładne odśnieżenie auta przed podróżą i absolutnie nie jeździć na tzw. „czołgistę”.