Spotkanie z rodzinami pełniącymi pieczę zastępczą dotyczące profilaktyki uzależnień od substancji zabronionych
Dzieci są ciekawe otaczającego ich świata, niejednokrotnie nie myślą o tym, że są również narażone na różnego rodzaju zagrożenia. Nie mają świadomości, że pewne zachowania mogą zagrażać ich zdrowiu a nawet życiu. W rozmowie z rodzinami pełniącymi pieczę zastępczą, st. sierż. Joanna Manelska poinformowała, jakie zachowania dzieci powinny wzbudzić niepokój opiekunów. Podkreśliła, że niezmiernie ważne w wychowaniu dzieci są rozmowa, poświęcenie uwagi i zainteresowania oraz kontrola.
We wtorek (18.10.2022r.) odbyło się spotkanie zorganizowane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Szczytnie, na które zaproszona została policjantka Zespołu Profilaktyki Społecznej st. sierż. Joanna Manelska. Na spotkaniu obecna była Pani Anna Kanak ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczytnie oraz Pani Monika Chełstowska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczytnie. Spotkanie skierowane było do rodzin, które pełnią pieczę zastępczą nad małoletnimi.
Podczas spotkania st. sierż. Joanna Manelska przybliżyła obecnym rodzinom z jakimi pokusami mogą spotykać się dzieci w dzisiejszych czasach. Podkreśliła, że niezmiernie ważna jest profilaktyka uzależnień w szczególności od narkotyków, dopalaczy i innych środków prawnie zabronionych. Poleciła stosowanie kontroli i zwracanie uwagi na podejrzane, inne niż dotychczas zachowania dzieci. Dodała, że jednym z sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że dziecko ma kontakt z substancjami zabronionymi może być m.in.: wynoszenie z domu różnych przedmiotów. Może świadczyć to o tym, że dziecko uzyskuje dostęp do substancji zabronionych poprzez sprzedawanie bądź oddawanie swoich rzeczy osobistych.
Dodatkowo poleciła zwracać uwagę na przedmioty, które dzieci przynoszą ze sobą do domu. Nawet niegroźnie wyglądające przedmioty, przypominające wyglądem przedmioty użytku codziennego mogą posłużyć dzieciom do zażywania bądź przechowywania substancji zabronionych.
Dlatego niezmiernie ważny jest kontakt z podopiecznym, rozmowa, monitorowanie zachowań i poświęcenie czasu oraz uwagi dzieciom. Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje uwagi, a pozostawione same sobie szuka zainteresowania wśród rówieśników bądź starszych kolegów i koleżanek.