Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: „Świadomy i odpowiedzialny uczestnik ruchu drogowego” – temat debaty społecznej w Świętajnie

Spotkania ze społeczeństwem to ważny element profilaktycznej pracy policyjnej. Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie przy współpracy ze Szkołą Podstawową im. I. Krasickiego w Świętajnie zorganizowała debatę społeczną dla uczniów klas VII i VIII oraz społeczności lokalnej Gminy Świętajno i Gminy Rozogi pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Świadomy i odpowiedzialny uczestnik ruchu drogowego”.

W środę 22.06.2022 r. w sali konferencyjnej Szkoły Podstawowej im. I. Krasickiego w Świętajnie, za zgodą Pani Dyrektor mgr inż. Lucyny Częścik, odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa w ruchu drogowym pt. „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie – możesz mieć na nie wpływ. Świadomy i odpowiedzialny uczestnik ruchu drogowego”. Organizatorem debaty był Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Radosław Drach.

Uważamy, że na każdym z nas spoczywa obowiązek działania wobec zagrożeń, na jakie w codziennym życiu narażeni są młodzi ludzie. Dlatego też celem debaty było promowanie odpowiedzialnych postaw uczestników ruchu drogowego, zwiększenie świadomości w zakresie zmieniających się przepisów ruchu drogowego, wskazanie konsekwencji prawnych związanych z kierowaniem pojazdami w stanie nietrzeźwości lub środków odurzających, wzmocnienie świadomych zachowań prewencyjnych w celu uniknięcia zdarzeń drogowych. Zaprezentowana została również praca policjantów Posterunku Policji w Świętajnie, a jej kierownik sierż. Adam Arasimowicz zaprezentował narzędzia policyjne, jakimi są Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda, dzięki który społeczeństwo może mieć bezpośredni wpływ na reagowanie w obliczu pojawiających się zagrożeń.

Na debacie obecny był I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie – kom. Andrzej Adraczek, który podkreślił, że „Grupy uczestników ruchu drogowego są zróżnicowane, dlatego podejmowane przez Policję działania profilaktyczne również muszą być różne. Większa ilość zebranych osób podczas tej debaty to piesi oraz rowerzyści zaliczani do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy są bardziej zagrożeni w przypadku kolizji z pojazdem. Stąd też działania Policji ukierunkowane są do tych użytkowników drogi, aby wzbudzić w nich jeszcze większą świadomość, dotyczącą zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać w codziennych sytuacjach podczas przemieszczania się”.

Podnoszenie świadomości w ruchu drogowym, kształtowanie właściwych postaw
i zachowań społeczeństwa zwiększa szansę na mniejszą liczbę poszkodowanych w różnego rodzaju zdarzeniach drogowych. Zorganizowanie tej debaty miało również na celu poprawę bezpieczeństwa właśnie w tej sferze, gdyż wierzymy, że im więcej osób świadomie
i odpowiedzialnie korzystających z drogi, tym mniej zdarzeń z ich udziałem będzie
w przyszłości.

Przedstawione zostały również konsekwencje prawne związane z kierowaniem pojazdami w stanie nietrzeźwości lub środków odurzających, które przytoczyła kierownik Referatu Dochodzeniowo-Śledczego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, kom. Agnieszka Warowna. Zebrana młodzież miała możliwość również skorzystać z prezentacji Alkogogli. Prezentacja miała na celu wskazanie jak widzi osoba po spożyciu alkoholu i jak to wpływa na działanie umysłu, koncentracji i zdolności właściwej oceny sytuacji na drodze. Prezentacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem i pobudziła wyobraźnię młodych osób, które uświadomiły sobie, że na drogach wciąż spotykani są nietrzeźwi kierujący, którzy swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego.

Mottem przewodnim zorganizowanej debaty było podniesienie świadomości w zakresie wiedzy dotyczącej przepisów ruchu drogowego, korzystania z urządzeń wspomagających ruch, które cieszą się bardzo dużym powodzeniem wśród młodzieży, zwłaszcza w okresie letnim. Policjant Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie st. sierż. Grzegorz Samelski wskazał na ważne aspekty prawne dotyczące prawidłowego przemieszczania się pieszych, rowerzystów, ale i osób korzystający z hulajnogi bądź deskorolki. Przypomniano również o znaczeniu używania elementów odblaskowych. Pobudzenie do odpowiedzialność za swoje czyny w kontekście zmieniających się przepisów ruchu drogowego, które zostały przytoczone podczas tego spotkania, pozwoli właściwiej oceniać sytuację i dokonywać właściwych wyborów, aby nie narazić się na poważne konsekwencje prawne.

 

Powrót na górę strony