Szczytno: Mamy pierwszy dzień kalendarzowej wiosny! Uwaga na zwiększoną aktywność wędrujących zwierząt.
W minioną niedzielę (21.03.22r.) szczycieńscy policjanci odnotowali aż cztery zdarzenia drogowe z udziałem zwierzyny leśnej. Na szczęście żaden z jego uczestników nie doznał poważniejszych obrażeń ciała. Powiat szczycieński ma najwyższy udział lasów i gruntów w województwie, a co za tym idzie mnóstwo wędrującej zwierzyny. Bądźmy, więc czujni przejeżdżając przez kompleksy leśne bądź w ich pobliżu. W tych miejscach zwolnijmy, aby nie doszło do kolizji. Zderzenie samochodu z sarną lub łosiem jest często tragiczne w skutkach nie tylko dla zwierzęcia, ale także dla kierującego i pasażerów.
Z soboty na niedzielę (20.03.22r.) parę minut po północy oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego z udziałem zwierzyny leśnej, do którego doszło tuż przed w miejscowością Dąbrowa w gminie Dźwierzuty. Z ustaleń policjantów wynika, że 24-letni kierowca pojazdu marki Audi poruszał się krajową 57, kiedy pod koła jego samochodu niespodziewanie wyskoczył dzik. Na szczęście zdarzenie to zostało zakwalifikowane zostało jako kolizja drogowa. 24-latek nie doznał żadnych obrażeń ciała. Skończyło się na zarysowaniu powłoki lakierniczej pojazdu, uszkodzeniu błotnika i tylnego lewego nadkola.
Tego samego dnia (20.03.22R.) tuż przed godziną 20:00 szczycieńscy policjanci zostali skierowani do obsługi zdarzenia drogowego, do którego doszło w miejscowości Tylkowo
w gminie, Pasym. Z ustaleń mundurowych wynika, że pod koła pojazdu marki Hyundai, którym kierował 22-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego, wyskoczył łoś. W pojeździe podróżowała również 20-letnia mieszkanka powiatu ostrołęckiego. Na szczęście ani kierowca ani pasażerka nie wymagali dalszej hospitalizacji.
Również w sobotę (20.03.22r.) parę minut po godzinie 20:00 doszło do kolejnego zdarzenia drogowego z udziałem zwierzyny leśnej. Tym razem szczycieńscy funkcjonariusze zostali skierowani na ulicę Dworcową w Świętajnie, gdzie doszło do kolizji z sarną. Jak oświadczył 35-letni kierowca pojazdu marki Seat poruszał się on od strony miejscowości Rozogi
w kierunku Szczytna. Na DK-53 w pobliżu miejscowości Świętajno zderzył się on z sarną, która wyskoczyła mu niespodziewanie pod koła. 35-latek jak i 39-letni pasażer to mieszkańcy Olsztyna. Na szczęście nie doznali oni żądnych obrażeń ciała. Na skutek zderzenia w pojeździe uszkodzony został zderzak, reflektory, wgnieciona pokrywa silnika oraz stłuczona została szyba czołowa.
Jeszcze tego samego dnia niespełna kwadrans po godzinie 21:00 szczycieńscy policjanci przyjęli kolejne zgłoszenie dotyczące zdarzenia drogowego z udziałem zwierzyny leśnej, do którego doszło w miejscowości Tylkowo w gminie Pasym. Z ustaleń policjantów wynika, że pojazdem marki Skoda kierowała 18-letnia mieszkanka gminy Pasym. Samochodem podróżowało troje pasażerów. Pod koła pojazdu niespodziewanie wyskoczył łoś. 20-letni pasażer i 23-letnia pasażerka zostali przewiezieni do szpitala. Na szczęście po badaniach kontrolnych okazało się, że nie stwierdzono konieczności ich dalszej hospitalizacji.
Pamiętajmy, że w każdej chwili na drodze może pojawić się jakaś przeszkoda. Mogą to być piesi, rowerzyści, ale może to być również tak jak w wspomnianych niedzielnych zdarzeniach, dzika zwierzyna.
Bądźmy, więc czujni przejeżdżając przez kompleksy leśne bądź w ich pobliżu. W tych miejscach zwolnijmy, aby nie doszło do kolizji. Tylko od nas zależy nasze bezpieczeństwo. Gdy zauważysz zwierzę na drodze postaraj się zatrzymać pojazd i pozwól spokojnie przekroczyć zwierzęciu pas drogi, nie „mrugaj” światłami, nie używaj sygnału dźwiękowego. Nie próbuj omijać zwierzęcia znajdującego się na pasie drogi - spłoszone może wpaść prosto pod koła Twojego samochodu.
Nie ignorujmy znaków ostrzegających o możliwości napotkania dzikich zwierząt na drodze. Sarny, łosie, lisy czy dziki szukając resztek jedzenia często zbliżają się na niebezpieczną odległość do dróg, którymi podróżujemy. Niektóre zwierzęta walcząc o swe leśne terytorium wbiegają wprost pod koła jadącego samochodu.
Na szczęście, jak do tej pory żaden ze uczestników wspomnianych zdarzeń drogowych nie odniósł poważniejszych obrażeń ciała, jednak warto „dmucha na zimne”. Powiat szczycieński ma najwyższy udział lasów i gruntów w województwie, a co za tym idzie mnóstwo wędrującej zwierzyny. Jedźmy, zatem skupieni, rozważni oraz dostosujmy prędkość nie tylko do warunków atmosferycznych, ale także drogowych.