O efektach pracy policjantów z szefem szczycieńskiej jednostki policji – insp. Radosławem Drachem…
Za nami kolejny rok. Przyszedł kolejny czas podsumowań pracy szczycieńskich policjantów. Panie Komendancie, czy pomimo nadal panującej pandemii może Pan powiedzieć, że był to dobry rok?
Okres pandemii to czas trudny dla nas wszystkich. Z dnia na dzień musieliśmy przystosować się do nowych warunków nie tylko pracy, ale i warunków dnia codziennego. Policjanci od blisko dwóch lat realizują nowe zadania wynikające z wprowadzonych obostrzeń, przy czym nie odpuszczają tych, do których Nasza formacja została powołana. Widać to po efektach ich pracy, którą w ubiegłym tygodniu na zorganizowanej on-line odprawie rocznej podsumował Komendant Wojewódzki Policji
w Olsztynie, Pan nadinsp. Tomasz Klimek.
Co ważnego przekazał podczas odprawy?
Było to podsumowanie efektów pracy 19 jednostek policji garnizonu warmińsko-mazurskiego. Nadinsp. Tomasz Klimek w pierwszej kolejności skierował swoje słowa uznania i wyraził dumę
z podległych mu funkcjonariuszy, którzy w minionym roku po raz kolejny wykazali się ogromnym zaangażowaniem w służbie, ale także w czasie wolnym od pełnionych obowiązków służbowych. Podziękował również policjantom, którzy bez chwili wahania zdecydowali się wspomóc zaprzyjaźnione służby przy wschodniej granicy naszego kraju. Wśród nich systematycznie taką służbę pełnili i nadal pełnią również szczycieńscy policjanci.
Jak Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie wypadła w porównaniu do innych jednostek?
Pan Generał zapowiedział w najbliższym tygodniu swoją wizytę w Naszej jednostce, będzie to ogromne wyróżnienia dla Nas, gdyż takich wizyt będzie tylko kilka w garnizonie. Po raz kolejny w perspektywie 3 lat szczycieńska komenda biorąc pod uwagę wszystkie aspekty pracy policyjnej uplasowała się w czołówce garnizonu, a jeżeli chodzi stricte o pion kryminalny to zajęliśmy pierwsze miejsce. Funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego zrealizowali większość mierników, czym w większości przekroczyli zakładane progi. Na 29 takich mierników, z realizacji, których rozliczani są policjanci jako jednostka zrealizowaliśmy ich, aż 23, co w skali garnizonu daje nam właśnie pierwsze miejsce. Podsumowując pracę pionu kryminalnego należy podkreślić, iż w roku 2021 zaistniało na terenie powiatu o 208 przestępstw mniej niż rok wcześniej, co świadczy o tym, że dynamika przestępczości spada z roku na rok. Ogólna wykrywalność przestępstw sięgnęła skali 74,3% przy mierniku wojewódzkim 72,6%. W kategorii tych najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa, czyli bójki i pobicia, spowodowanie uszczerbku na zdrowiu innego człowieka miernik realizacji działań wyniósł (100% wzrost o 35,7%). Wzrosła również wykrywalność przestępstw dotyczących kradzieży z włamaniem (50,0% wzrost o 7,9%), kradzieży (46,6% wzrost o 5,4 %), uszkodzenie rzeczy (51,3 % wzrost o 9,2%), przestępczość narkotykowa (100% wzrost o 1,8%). Policjanci zabezpieczyli również mienie o wartości ponad 335 tys. złotych na poczet przyszłych kar za popełnione przez sprawców przestępstwa.
Proszę wyjaśnić, co to są właściwie te mierniki? Czy to ta słynna statystyka w Policji, o której tak dużo się mówi?
Statystyka hmm…, nie lubię tego pojęcia, mierniki służą jako narzędzie do ocena stopnia realizacji celów głównych założeń czy tzw. priorytetów, które przyjmuje się na początku każdego roku biorąc pod uwagę m. in. zdarzenia niepożądane, które poprzez właściwe działania, strategiczne planowanie należy wyeliminować bądź ograniczyć. Mierniki w Policji monitoruje się po to, aby w przejrzysty sposób było widać, jakich niepożądanych zdarzeń jest najwięcej i jakie podjąć działania, aby te zjawiska wyeliminować oraz kontrolować czy podjęte działania idą w dobrym kierunku. Załóżmy, że skoro najczęstszą przyczyną odnotowanych wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym jest nadmierna prędkości kierowców to należy wdrożyć takie działania, aby ograniczyć lub w ogóle wyeliminować takie zjawisko.
A propos prędkości. Jak wyglądała sytuacja na drogach powiatu szczycieńskiego w ubiegłym roku?
Patrząc na Nasze statystyki było całkiem nieźle. W 2021 roku odnotowaliśmy 41 wypadków, czyli o 9 mniej niż w roku 2020. W zdarzeniach tych mimo wszystko zginęło 7 osób, czyli o 2 mniej niż w roku poprzednim. Rannych zostało 48 osób, czyli o 11 mniej niż w roku ubiegłym. Należy jednak pamiętać, że za tą liczbą kryje się cierpienie wielu rodzin, dlatego policjanci podejmują wszelkie działania, aby ograniczyć do minimum takie zdarzenia. W roku 2021, odnotowaliśmy 7 wypadków, które spowodowali nietrzeźwi kierujący. W trakcie prowadzonych działań mundurowi przebadali na zawartość alkoholu w wdychanym powietrzu ponad 26 tys. kierowców. Wyeliminowali z ruchu aż 183 nieodpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu. Pracowaliśmy także na miejscu 635 kolizji drogowych. Szczycieńscy policjanci zatrzymali również 66 dokumentów prawo jazdy, w tym 24 za przekroczenie prędkości w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h.
Czyli policjanci, pomimo ograniczenia pewnych aktywności w sferze kulturowej w związku z panującą pandemią, mieli, co robić.
Policjanci zawsze mają, co robić. Prowadzimy działania w różnych sferach od działań zapobiegawczych po kontrolono – prewencyjne. W roku 2021 szczycieńscy policjanci odbyli 8 592 służby. Założyli 41 Niebieskich Kart w domach, w których dochodziło do przemocy. Skorzystali już kilkukrotnie z nowych uprawnień, jakie daje im wprowadzona Ustawa antyprzemocowa wydając wobec sprawców przemocy „nakaz” lub „zakaz” zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia.
Warto również wspomnieć, że jako pierwsza jednostka w garnizonie przenieśliśmy swoją profilaktykę do świata on-line prowadząc już od początku pandemii lekcje z dziećmi i młodzieżą za pośrednictwem Internetu mając świadomość tego, że od najmłodszych lat należy wdrażać działania, które w przyszłości przyniosą efekty w postaci ograniczenia zjawisk kryminogennych.
A jak wygląda obecna sytuacja pandemiczna w naszym powiecie? Czy ilość osób objętych kwarantanna/izolacją spada? Czy policjanci nadal podejmują działania mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19?
Policjanci w całym kraju, w tym także szczycieńscy funkcjonariusze a w szczególności dzielnicowi nadal prowadzoną wzmożone działania ukierunkowane na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Codziennie pokonują setki kilometrów, aby „odwiedzić” chorych przebywających na izolacji czy kwarantannie. Czasami są jednymi osobami, z którymi dana osoba w danym dniu ma jedyny kontakt. Są również przekaźnikami w sytuacji pojawienia się pilnych potrzeb bądź udzielenia ewentualnej pomocy medycznej. W tym miejscu chciałbym podkreślić bezinteresowne zaangażowanie samorządów, które na każdym kroku wspierają Nasza służbę. Dzięki ich wsparciu możemy z większą efektywnością realizować codzienne obowiązki służbowe pełnione na rzecz lokalnej społeczności. Mowa tu o wsparciu finansowym chociażby na zakup radiowozu, ale także urządzenia do badania stanu trzeźwości kierujących, które niebawem zostanie oficjalnie wręczone funkcjonariuszom z Posterunku Policji w Wielbarku. Ogromną troską o najmłodszych mieszkańców naszego powiatu wykazali się również włodarze, a także przedstawiciele placówek oświatowych, którzy przyłączyli się do innowacyjnego policyjnego projektu edukacyjnego pn. „Na ratunek Poli!”. Z całą pewnością niebawem będziemy mogli obserwować pierwsze efekty tego projektu, który ujednolica policyjne działania edukacyjne w skali całego garnizonu warmińsko – mazurskiego.
Panie Komendancie, proszę, zatem na zakończenie w kilku słowach podsumować miniony rok i powiedzieć, jakie ma Pan plany na rok 2022?
Czeka Nas ciężka, wytężona praca, a raczej służba pełniona przez cały zespołu Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie, która z roku na rok daje coraz lepsze efekty przyczyniając się do stałego podnoszenia poziomu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców Naszego miasta. Celowo powiedziałem zespołu, ponieważ na ten zespół składają się nie tylko policjanci pełniący służbę, ale także pracownicy cywilni, bez których prawdę mówiąc nie osiągnęlibyśmy takich efektów, za co bardzo chcę im podziękować. Chylę również czoła w kierunku Prokuratorów Prokuratury Rejonowej w Szczytnie. Ich wiedza, wsparcie, dyspozycyjność oraz profesjonalizm jest również nieocenione w Naszej pracy. To kolejny zespół, który na każdym kroku wspiera działania szczycieńskich mundurowych przyczyniając się w ogromny stopniu to osiąganych przez jednostkę wyników.
Nie sposób też nie zauważyć aktywności Naszej lokalnej społeczności, co wiąże się z zaufaniem, którym Nas darzycie. Ilość zgłoszeń, które otrzymujemy z pewnością wynika ze wzrostu poczucia odpowiedzialności i przynależności do Naszej „małej ojczyzny”, jaką jest Nasz powiat. Dziękuje również swoim współpracownikom, kadrze kierownicze, a w szczególności policjantom, którzy pełnią służbę zewnętrzna częstokroć z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia. To dzięki Waszemu zaangażowaniu w służbie Nasza jednostka może szczycić się osiągniętymi wynikami, co buduje także pozytywny wizerunek Naszej formacji powołanej, aby „służyć i pomagać” obywatelom. Przyczynia się również do wzrostu zainteresowania pracą w Policji do tego stopnia, że w Naszej jednostce od ponad roku nie ma wolnych wakatów, a jak się tylko pojawiają to natychmiast są uzupełniane. Należy podkreślić, że nadzór nad każdą jednostką Policji wymaga systematycznego zarządzania zasobami ludzkimi. Opiera się również na wyszukiwania tych mocny strony policjantów, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania jednostki, jako całości. Dobrze wiemy, że w takim zespole wszystkie elementy musza się zgrywać. Jesteśmy wtedy w stanie sami podwyższać sobie poprzeczkę, realizować się zawodowo oraz osobiście oraz osiągać przy tym coraz lepsze wyniki w służbie
A co do planów? Tak lubię strategię, lubię mieć wiele rzeczy pod kontrolą, ale też staram się być elastyczny i podejmować pewne decyzje z dnia na dzień czy z godziny na godzinę.
Dziękuje również Wam, przedstawicielom lokalnych mediów za Waszą działalność, dzięki której mieszkańcy na czas informowani są o pojawiających się zagrożeniach oraz sposobach radzenia sobie
z nimi, co w dłużej mierze przekłada się również na systematyczny spadek przestępczości w naszym rejonie.