Szczytno: Narkotyki i dopalacze, odpowiedzialność prawna nieletnich, cyberprzemoc, bezpieczeństwo w ruchu drogowym – tematy spotkań z uczniami szkół powiatu szczycieńskiego
Szczycieńscy profilaktycy pomimo pandemii i związanych z nią obostrzeniami prężnie działają, aby dotrzeć do jak największej ilości dzieci i młodzieży z naszego powiatu, aby ostrzec ich przed konsekwencjami ryzykownych zachowań i postępowań niezgodnych z obowiązującym prawem. W tym celu za pośrednictwem sieci internetowej organizowane są zajęcia online, podczas których przekazywane są treści związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem. W ramach kampanii „Narkotyki i dopalacze zabijają – Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”, policjantka podczas rozmowy z uczniami uświadamiała ich, czym są substancje psychoaktywne, dopalacze oraz narkotyki, a także dlaczego ich zażywanie jest tak niebezpieczne
Na przestrzeni ostatnich kilku tygodni, policjantka zajmująca się profilaktyką społeczną w szczycieńskiej jednostce policji –sierż. Joanna Manelska przeprowadziła kilkanaście lekcji online z uczniami zarówno szkół podstawowych jak i szkół średnich. Tematem spotkań były używki i substancje psychoaktywne, a dokładniej ich negatywny wpływ na organizm człowieka.
Policjantka uświadamiała swoich słuchaczy, jakie spustoszenie w organizmie robią różnego rodzaju substancje psychoaktywne. Sięganie po tego typu nielegalne środki wiąże się nie tylko z poważnym ryzykiem dla zdrowia, ale i życia. Niebezpieczeństwo ich zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, jak również stale modyfikowany, przez co nigdy do końca nie wiadomo, co młody człowiek zażył i jak go leczyć. Podczas lekcji online uczestnikom wyświetlono spot promujący kampanię „Narkotyki i dopalacze zabijają”.
Ponadto podczas spotkań omawiano zagadnienia dotyczące odpowiedzialności nieletnich. Policjantka wyjaśniła uczniom jak wygląda ich odpowiedzialność prawna. Młodzież dowiedziała się, kim jest osoba nieletnia, co to jest demoralizacja i kogo dotyczy, kto popełnia czyn karalny i jakie zachowanie można tak nazwać. Funkcjonariuszka podkreślała, że niewłaściwe zachowanie, którego skutkiem może być konflikt z prawem często przekreśla późniejsze, ambitne plany na przyszłość i możliwość pracy w wymarzonym zawodzie.
Dodatkowo przypomniano zagadnienia związane z realnymi zagrożeniami podczas korzystania z nieograniczonych możliwości Internetu, a także o rodzajach przestępstw, na jakie narażeni mogą być młodzi ludzie, bądź jakie są popełniane w cyberprzestrzeni. Sierż. Joanna Manelska przestrzegła przed bezmyślnym przekazywaniem bądź też upublicznianiem własnego wizerunku, wizerunku znajomych czy danych osobowych w Internecie.
Spotkania podsumowane były przypomnieniem podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze, a także o obowiązku używania elementów odblaskowych.