Szczytno: Wspólne działania dzielnicowych z PP Wielbark i funkcjonariuszy Straży Leśnej.
Dzielnicowy z Posterunku Policji w Wielbarku wspólnie z funkcjonariuszami Straży Leśnej z Nadleśnictwa Wielbark prowadzą działania profilaktyczno – prewencyjne ukierunkowane na wyeliminowanie z ich terenu procederu nielegalnego pozyskiwania drewna, kłusownictwa, szkodnictwa leśnego, w tym szczególnie uciążliwego zaśmiecania. Wspólnie odbywające się służby mają również na celu zaprzestania nielegalnym rajdom, podczas których kierowcy swoją brawurową jazdą stwarzają ogromne zagrożenie bezpieczeństwa dla innych osób, a także rozjeżdżają tereny leśne powodując nieodwracalne szkody w środowisku leśnym, infrastrukturze leśnej, a także turystycznej.
Dzielnicowy z Posterunku Policji w Wielbarku st. asp. Krzysztof Kowalski oraz mł. asp. Tomasz Bielski nieustannie współpracują z funkcjonariuszami Straży Leśnej, aby zapobiegać ewentualnym przypadkom nielegalnego kłusownictwa, kradzieży drewna, szkodnictwa leśnego oraz zaśmiecania. Celem wspólnie odbywających się służb jest również walka z kierowcami, którzy nie przestrzegają przepisów zakazujący wjazdu do lasu, a także organizują rady pojazdami typu quady i crossy.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 161 Kodeksu wykroczeń: „kto nie będąc do tego uprawniony albo bez zgody właściciela lub posiadacza lasu wjeżdża pojazdem silnikowym, zaprzęgowym lub motorowerem do nienależącego do niego lasu w miejscu, w którym jest to niedozwolone, albo pozostawia taki pojazd w lesie w miejscu do tego nieprzeznaczonym, podlega karze grzywny”.
W okresie zbliżających się świat listopadowo – grudniowych szczególnie pożądanym towarem dla mieszkańców stają się gałęzie i krzewny, z których robione są stroiki, ale jak się okazuje ich pozyskiwanie nie zawsze jest legalne. O tym, które drzewa, czy gałęzie można usunąć decyduje leśniczy, który posiada pełną wiedzę i doświadczenie w zakresie gospodarki leśnej. Pamiętajmy, że nasze działanie mogą doprowadzić do zniszczenia cennych darów natury, których odbudowa trwać będzie dziesiątki, a nawet setki lat.
Jeżeli w lesie napotkamy patrol straży leśnej to miejmy pełną świadomość tego, że: funkcjonariusze ci, podobnie jak policjanci mają uprawnienia do legitymowania osób podejrzanych o popełnienie przestępstwa bądź wykroczenia, nakładania oraz pobierania grzywien w drodze mandatu karnego, zatrzymania i dokonywania kontroli środków transportu na obszarach leśnych oraz w ich sąsiedztwie w celu sprawdzania ładunku praz przeglądania bagaży, w razie zaistnienia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego.