Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Pion prewencji na II miejscu, a pion kryminalny na III miejscu w województwie. Podsumowanie efektów pracy szczycieńskich funkcjonariuszy za rok 2020.

Szczycieńscy policjanci podsumowali miniony 2020 rok. Był on inny niż poprzednie. Ogłoszona na terenie całego kraju pandemia Covid-19, postawiła z dnia na dzień przed mundurowymi szereg nowych wyzwań i dodatkowych zadań, jednocześnie nie zwalniając ich z tych, które wykonywali dotychczas. Tegoroczna odprawa w szczycieńskiej jednostce, z uwagi na nadal panujące obostrzenia, odbyła się w wąskim gronie kadry kierowniczej, bez udziału gości, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, reprezentantów prokuratury oraz lokalnych mediów.

Choć wydawałoby się, że życie codzienne mieszkańców naszego powiatu w okresie panującej pandemii znacznie zwolniło, to jednak szczycieńscy mundurowi nie narzekali na brak pracy. Do priorytetowych zadań funkcjonariuszy, a w szczególności policjantów dzielnicowych, należało m. in. objęcie nadzorem mieszkańców naszego powiatu, przebywających na izolacji bądź kwarantannie domowej. W szczytowym okresie zachorowań, w naszym powiecie odnotowano ponad 8 tys. osób, które mundurowi kontrolowali, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie można dostrzec też wiele pozytywnych aspektów. Mieszkańcy gminy Świętajno i Rózg doczekali się długo wyczekiwanego Posterunku Policji, który zaczął funkcjonować od 19 czerwca 2020r. Teraz miejscowi, którzy potrzebują rady, bądź wsparcia funkcjonariuszy, mają ją na „wyciągnięcie” ręki. Obsada posterunku to 7 policjantów, w tym kierownik, którzy codziennie są do dyspozycji mieszkańców i niosą pomoc potrzebującym.

Jak pokazują policyjne statystyki, życie w okresie pandemii nie zwolniło tempa. W 2020 roku szczycieńscy policjanci przeprowadzili 14 350 interwencji. Wyzwani byli do ponad 100 razy do rodzin, w których dochodziło do przemocy domowej. Zatrzymali 32 sprawców tych interwencji oraz 217 nietrzeźwych, którzy zostali doprowadzeni do Policyjnego Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych.

W trakcie odbytych 8 469 służb, funkcjonariusze wylegitymowali 39 140 osób. Przebadali na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu ponad 25 500 osób. Wyeliminowali z dróg naszego powiatu 106 nietrzeźwych kierowców pojazdów mechanicznych i aż 129 nietrzeźwych rowerzystów. Ilość przebadanych na zawartość alkoholu kierowców, pomimo ograniczonego składu szczycieńskich mundurowych, których również nie ominął Covid-19, nie byłoby możliwy, gdyby nie przekazany przez gminę sprzęt w postaci elektrochemicznych sensorów. Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie, insp. Radosław Drach, podziękował przedstawicielom Urzędu Gminy Szczytno oraz zapewnił, że otrzymane urządzenia usprawnią prące mundurowych oraz ułatwią przeprowadzanie większej ilości badań stanu trzeźwości kierujących, co wpłynie znacząco na podniesienie poziomu bezpieczeństwa na drogach powiatu.

Oprócz promili za kierownicą nadal jednak jedną z głównych przyczyn odnotowanych przez szczycieńską jednostkę zdarzeń drogowych było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. W 2020 roku funkcjonariusze szczycieńskiej „drogówki” pracowali na miejscu 50 wypadków i 568 kolizji. Na skutek tych zdarzeń, 9 osób poniosło śmierć na miejscu, a 59 zostało rannych. 5 sprawców tych najtragiczniejszych w skutkach zdarzeń drogowych było nietrzeźwych, a 27 nietrzeźwych kierujących to ustaleni sprawcy kolizji drogowych.

Szczycieńscy mundurowi celem promowania szeroko rozumianego bezpieczeństwa, podjęli szereg działań profilaktycznych skierowanych do dzieci, młodzieży, a także seniorów. Miały one na  celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi. Pomimo panującej pandemii szczycieńscy mundurowi zorganizowali ponad 530 takich przedsięwzięć. Cześć z nich odbyła się  w formie lekcji on-line. Szczycieńscy profilaktycy, w minionym roku, interweniowali również wobec 19 nieletnich, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Prowadzili poszukiwania za 35 uciekinierami, którzy samowolnie oddalili się z domów rodzinnych, domów dziecka bądź przydzielonych ośrodków wychowawczych. Skierowali do współpracujących instytucji, w tym do sądu rodzinnego blisko 180 spraw dotyczących popełnionych przez nieletnich czynów karalnych i informacji o ujawnionych przejawach demoralizacji.

Według danych podsumowujących miniony rok, wykrywalność ogólna we wszystkich odnotowanych przez szczycieńskich kryminalnych kategoriach przestępstw, osiągnęła najwyższy wynik na przestrzeni ostatnich 10 lat. Podsumowując pracę pionu kryminalnego należy podkreślić, iż w roku 2020 wykrytych zostało  1116 przestępstw, czyli  o 260 więcej niż w roku ubiegłym. W kategorii przestępstw narkotykowych wykryto 109 czynów, czyli o 65 więcej niż w 2019 roku. Odnotowano również ogromny wzrost wykrywalności przestępstw o charakterze gospodarczym. W tym przypadku liczba wzrosła, aż o 108 dodatkowo wykrytych czynów. Zauważalny jest również wzrost wykrywalności odnoszącej się do zatrzymania sprawców kradzieży cudzej rzeczy oraz kradzieży z włamaniem.

Po raz pierwszy odprawa roczna policjantów z Warmii i Mazur odbyła się zdalnie. Jej uczestnicy siedzieli przy swoich biurkach, skupieni przed ekranami komputerów i wsłuchani w dźwięk dobiegający z telefonu.  Podsumowując miniony rok i uwzględniając efekty pracy  osiągnięte przez policjantów z 19 jednostek powiatowych mających swoją siedzibę na terenie garnizonu warmińsko - mazurskiego, nadinsp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie wyróżnił w sposób szczególny funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Funkcjonariusze z Wydział Prewencji i Ruchu Drogowego szczycieńskiej komendy osiągnęli wyniki, które uplasowały jednostkę na 2 miejscu wśród 19 innych komend garnizonu, a Wydział Kryminalny dzięki wzrostowi wykrywalności, a więc tym samym skuteczności, uplasował się na 3 miejscu.

Insp. Radosław Drach Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podziękował wszystkim funkcjonariuszom za włożony trud, zaangażowanie i ciężką pracę pomimo nietypowych, trudnych warunków związanych z walką z COVID-19. Po raz kolejny okazaliście, że w każdej sytuacji można na Was liczyć, po raz kolejny udowodniliście, że każde ludzkie życie i zdrowie jest dla Was jednakowo ważne, a przede wszystkim jako zespół w chwili kryzysu „położyliście wszystkie ręce na pokład”! – dodał.

 

Powrót na górę strony