Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: 36-latek złamał podstawową zasadę. Po alkoholu nie wsiadamy za żadną kierownicę – nawet rowerową! Wyjechał tylko na chwilę, a swoją przejażdżkę zakończył w policyjnej celi, bo był... poszukiwany.

Bezpieczeństwo „niechronionych uczestników” ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów w dużej mierze zależy od nich samych. Miejsca przekraczania przez nich jezdni są dokładnie oznaczone. Osoby, które nie stosują się do tych wytycznych świadomie narażają się na zdarzenia, które niosą za sobą poważne konsekwencje. Tak też było w przypadku 36-letniego rowerzysty, który wczoraj w godzinach popołudniowych wpadł w „ręce” szczycieńskich funkcjonariuszy. Mężczyzna oprócz jazdy niezgodnej z przepisami złamał podstawową zasadę. Po alkoholu nie wsiadamy za kierownicę – także rowerową. Zwykła kontrola drogowa zakończyła się dla niego osadzeniem w celi, gdyż był… poszukiwany.

Wczoraj (26.10.20r.) w godzinach popołudniowych funkcjonariusze z referatu ruchu drogowego szczycieńskiej komendy, na terenie miasta czuwali nad bezpieczeństwem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Parę minut po godzinie 16:00 zauważyli rowerzystę, którego styl jazdy wskazywał na to, że może on być nietrzeźwy.

36-letni mieszkaniec Szczytna został zatrzymany do kontroli drogowej na ulicy Kasprowicza i przebadany na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przypuszczenia mundurowych potwierdziły się, gdyż mężczyzna był po spożyciu alkoholu. Coś jednak nadal nie dawało spokoju szczycieńskich funkcjonariuszom. Mundurowi zweryfikowali, więc dane 36-latka w policyjnych systemach informatycznych. Okazało się, że 36-latek poszukiwany był przez Sąd Rejonowy w Szczytnie, który wydał nakaz jego zatrzymania i doprowadzenia do najbliższego zakładu karnego.

Nietrzeźwy rowerzysta został skutecznie wyeliminowany z ruchu drogowego i przewieziony do szczycieńskiej komendy. Za prowadzenie jednośladu po spożyciu alkoholu został dodatkowo ukarany mandatem karnym.

Uważaj przy przejściu, uważaj na przejściu.

Oznaczone przejścia dla pieszych nie dają gwarancji bezpieczeństwa. To miejsca, gdzie przecinają się drogi kierowców i niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego tak ważne jest, by każdy z uczestników ruchu drogowego właśnie przy przejściu zachowywał szczególną ostrożność i stosował się do przepisów ruchu drogowego. Kierowcy muszą pamiętać o swoich obowiązkach względem pieszych. Pieszych natomiast także obowiązują przepisy, do których muszą stosować się w trosce o własne bezpieczeństwo. Tylko wspólne działanie tych dwóch grup da wymierne efekty w postaci poprawy bezpieczeństwa.

Piesi na kółkach.

Osobę poruszająca się na drodze na rolkach, deskorolce, wrotkach i hulajnogach przepisy Prawa o ruchu drogowym traktują jak pieszego. Oznacza to, że nie mogą korzystać z jezdni. Powinni poruszać się po chodniku. Jeżeli go nie ma to powinni jechać poboczem po lewej stronie drogi. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.


Przepisy ruchu drogowego dla kierowców i dla pieszych :

Kierowcy muszą pamiętać, że wykroczenia względem pieszych mogą mieć bardzo tragiczne skutki. Nieprawidłowe zachowania, które mogą realnie zagrażać bezpieczeństwu pieszych to m.in.:

- omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym,

- wyprzedzanie na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych,

- nieustąpienie pierwszeństwa przez kierującego pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża pojazd,

- niezatrzymanie pojazdu w razie przechodzenia przez jezdnię osoby niepełnosprawnej, używającej specjalnego znaku lub osoby o widocznej ograniczonej sprawności ruchowej w celu umożliwienia jej przejścia,

- nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania,

- naruszenie zakazu rozdzielania kolumn pieszych,

- jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych,

- naruszenie obowiązku zatrzymania pojazdu w takim miejscu i na taki czas by umożliwić pieszym swobodny dostęp do pojazdów komunikacji publicznej lub na chodnik - w przypadku braku wysepki dla pasażerów na przystanku,

- inne czyny, których popełnienie realnie zagraża lub zagrozić może bezpieczeństwu pieszych.

Sami niechronieni uczestnicy ruchu drogowego muszą z kolei pamiętać, że oprócz praw mają także obowiązki. Receptą na bezpieczeństwo w przypadku pieszych i rowerzystów jest stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, respektowanie zakazów, a także - stosowanie się do zasad: ograniczonego zaufania oraz szczególnej ostrożności.

Zgodnie z art.13.1. prawa o ruchu drogowym: pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust.2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

2. Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych jest dozwolone, gdy odległość od przejścia przekracza 100m. Jeżeli jednak skrzyżowanie znajduje się w odległości mniejszej niż 100m od wyznaczonego przejścia, przechodzenie jest dozwolone również na tym skrzyżowaniu.

3.Przechodzenie przez jezdnię poza przejściem dla pieszych, o którym mowa w ust.2, jest dozwolone tylko pod warunkiem, że nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub utrudnienia ruchu pojazdów. Pieszy jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom i do przeciwległej krawędzi jezdni iść drogą najkrótszą, prostopadle do osi jezdni.

4.Jeżeli na drodze znajduje się przejście nadziemne lub podziemne dla pieszych, pieszy jest obowiązany korzystać z niego, z zastrzeżeniem ust.2 i 3.

5.Na obszarze zabudowanym, na drodze dwujezdniowej lub po której kursują tramwaje po torowisku wyodrębnionym z jezdni, pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko jest obowiązany korzystać tylko z przejścia dla pieszych.

6.Przechodzenie przez torowisko wyodrębnione z jezdni jest dozwolone tylko w miejscu do tego przeznaczonym.

7.Jeżeli wysepka dla pasażerów na przystanku komunikacji publicznej łączy się z przejściem dla pieszych, przechodzenie do i z przystanku jest dozwolone tylko po tym przejściu.

8.Jeżeli przejście dla pieszych wyznaczone jest na drodze dwujezdniowej, przejście na każdej jezdni uważa się za przejście odrębne. Przepis ten stosuje się odpowiednio do przejścia dla pieszych w miejscu, w którym ruch pojazdów jest rozdzielony wysepką lub za pomocą innych urządzeń na jezdni.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym (art. 14 Ustawy Prawo o ruchu drogowym) zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię:

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię;

5) chodzenia po torowisku;

6) wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

7) przechodzenia przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują.

Powrót na górę strony