Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Pocisk artyleryjski wykopany w ogródku za stodołą.

Mieszkanka gminy Dźwierzuty podczas prac w przydomowym ogródku natknęła się na „wybuchowe” znalezisko pochodzące prawdopodobniej z czasów II wojny światowej. Kobieta wykazała się ogromna odpowiedzialnością i natychmiast o tym fakcie powiadomiła oficera dyżurnego szczycieńskiej komendy. Według policyjnego pirotechnika jest to pocisk artyleryjski, czyli główny element naboju artyleryjskiego. Niewybuch został zabezpieczony przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu saperów. Policjanci apelują ! W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast zadzwonić miejscową jednostkę policji.

To kolejny taki przypadek, kiedy na terenie naszego powiatu, odnaleziony zostaje niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej. Wielokrotnie mieszkańcy podczas spaceru bądź wykonywania prac polowych, natykają się na „wybuchowe” znaleziska. W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast zadzwonić na policję.

Tak też było wczoraj (24.08.20r.) parę minut po godzinie 11:00 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu przedmiotu, który mógł być pozostałością po II Wojnie Światowej. Jak się okazało, mieszkanka gminy Dźwierzuty podczas prac w przydomowym ogródku położonym na posesji za stodołą, wykopała pocisk artyleryjski odłamkowy kaliber 75mm.

Na miejsce natychmiast został skierowany patrol minersko – pirotechniczny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Mundurowi zabezpieczyli miejsce do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

Przypominamy!

 

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast zadzwonić na policję. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Powrót na górę strony