Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Zabezpieczyli około 200 sztuk amunicji bojowej do karabinu Mauser

Na niezwykłe znalezisko natrafili pracownicy wykonujący prace ziemne w miejscowości Przeździęk Wielki w gminie Wielbark. Mężczyźni wykopali około 200 sztuk amunicji bojowej 7,92 x 57 mm do karabinu maszynowego typu Mauser. Naboje zostały zabezpieczone przez patrol minersko – pirotechniczny z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Mimo, że przeleżały one pod ziemią kilkadziesiąt lat, są w doskonałym stanie.

W piątek (24.04.2020) około godz. 16:00 oficer dyżurny z szczycieńskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu przedmiotów, który mógł być pozostałością po II Wojnie Światowej. Jak się okazało pracownicy budowlani, podczas wykonywania prac ziemnych w miejscowości Przeździęk Wielki w gminie Wielbark, wykopali amunicję do karabinu maszynowego.

Na miejsce natychmiast został skierowany patrol minersko – pirotechniczny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Według policyjnych pirotechników jest to amunicja bojowa 7,92 x 57 mm, do karabinu maszynowego typu Mauser. Mundurowi zabezpieczyli miejsce wykopaliska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

Przypominamy ! ! !

Materiały wybuchowe stosowane w technice wojskowej w praktyce są całkowicie odporne na działanie warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowują swe właściwości wybuchowe. Kategorycznie nie wolno znalezionych niewybuchów dotykać, podnosić, odkopywać, przenosić, a także wrzucać ich do ognia, ani do miejsc takich jak stawy, jeziora, rowy. W przypadku znalezienia jakichkolwiek przedmiotów przypominających niewybuchy trzeba zachować szczególne środki ostrożności. Miejsce takiego znaleziska należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i niezwłocznie poinformować o niewybuchu Policje bądź inne służby.

Powrót na górę strony