Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Nie daj się oszukać! Nowe metody działań przestępców. Tym razem na „gminnego pracownika ds. ochrony środowiska”

„Na wnuczka”, na policjanta”, a tym razem na „pracownika gminnego ds. ochrony środowiska”. Ofiarą takiego przestępstwa padło, wczoraj, małżeństwo zamieszkujące na terenie gminy Jedwabno. Oszust podający się za pracownika Urzędu Gminy w Jedwabnie oświadczył, że otrzymał zgłoszenie dotyczące naruszenia przez nich przepisów z zakresu ochrony środowiska. Wymusił opuszczenie lokalu i udanie się za nim w celu potwierdzenia zgłoszenia i wyciągnięcia konsekwencji prawno-finansowych. W tym czasie inny mężczyzna wszedł do ich mieszkania i dokonał kradzieży dokumentów i pieniędzy w kwocie 9 000 tyś złotych.

Wczoraj (24.03.2020r.) około godz. 16:15 oficer dyżurny szczycieńskiej komendy otrzymał telefoniczne zgłoszenie dotyczące oszustwa. Do zdarzenia doszło na terenie gminy Jedwabno. Do drzwi jednego z domów jednorodzinnych zapukał mężczyzna, który oświadczył, że jest pracownikiem gminnym ds. ochrony środowiska.  Młody mężczyzna oświadczył, że otrzymał informację, że mieszkańcy tego lokalu mieszkalnego zaśmiecają środowisko. Po czym wydał polecenie, aby domownicy udali się za nim w celu potwierdzenia zgłoszenia i wyciągnięcia konsekwencji prawno –finansowych. Małżeństwo wyszło natychmiast z domu i udało się za rzekomym urzędnikiem. W tym czasie inny mężczyzna wszedł do ich mieszkania i dokonał kradzieży dokumentów oraz pieniędzy w kwocie 9 000 tyś. złotych.

Szczycieńscy policjanci już bardzo dawno wypowiedzieli walkę z naciągaczami i oszustami. Poprzez szereg działań - liczne komunikaty w mediach, podczas mszy w kościołach, debaty społeczne z udziałem osób starszych, wizyty dzielnicowych w mieszkaniach takich osób, spoty w autobusach komunikacji miejskiej przestrzegają starszych mieszkańców regionu przed oszustami. Wielu z nich już doskonale wie, jak zachować się, kiedy zadzwoni do nich rzekomy wnuczek. Przede wszystkim wykazują się daleko idącą ostrożnością, rozłączają się, nie przekazują żadnych oszczędności i o wszystkim powiadamiają policjantów.

Zdarzają się jeszcze przypadki, kiedy przestępca trafi na podatny grunt, wykorzysta dobre serce, troskę i przywiązanie seniora do rodziny i wyłudzi często oszczędności całego życia.

Zanim otworzysz drzwi:

  • Spójrz przez wizjer w drzwiach lub przez okno i sprawdź, kto to.
  • Jeśli nie znasz odwiedzającego – spytaj o cel jego wizyty oraz poproś o okazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej. Uczciwej osoby nie zrazi twoja ostrożność
    i nieufność. Dokumenty sprawdzaj uważnie.
  • W razie wątpliwości umów się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub odpowiedniej instytucji, czy wysłali do naszego mieszkania swojego pracownika. Poza tym zawsze trzeba sprawdzać ich legitymacje. Te dwa punkty muszą być zawsze łączone.
  • Jeżeli osoba staje się natarczywy, zadzwoń na policję lub zaalarmuj otoczenie. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów np. wygląd nieznajomego, numery i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechał.

WAŻNE!!!

Nawet, jeśli jesteś w domu zamykaj drzwi na klucz – złodzieje, mimo obecności domowników, wchodzą do mieszkań i kradną z przedpokojów pozostawione tam torebki, portfele, klucze itp. rzeczy.

 

 

Powrót na górę strony