Temat: Przemoc i agresja, a także mowa i przestępstwa z nienawiści - spotkanie profilaktyczno – edukacyjne w szczycieńskim „Sobiechu”
Stereotypy, wrogość, uprzedzenia i dyskryminacja były tematami pogadanki zorganizowanej dla licealistów ze szczycieńskiego „Sobiecha”. Licealiści już wiedzą, czym jest tzw. mowa nienawiści i jak „nakręcanie” negatywnych myśli o drugim człowieku, może wywołać w nas i najbliższym otoczeniu agresję. Policjantka ds. profilaktyki społecznej uwrażliwiała również młodzież na sytuację, kiedy nie reagując, na tego typu zachowania dajemy na nie przyzwolenie i po części jesteśmy współsprawcami.
Przestępstwa motywowane nienawiścią to czyny wymierzone w nieprzypadkowo wybierane przez sprawców osoby, posiadające określone cechy, charakterystyczne dla danej grupy społecznej. Motywowane są uprzedzeniami wobec ludzi innej rasy, narodowości, pochodzenia etnicznego, płci, ale również wobec osób posługujących się innym językiem odmiennym światopoglądzie czy też wyznających inną religię. O tym m.in. opowiadała na spotkaniu w szczycieńskim „Sobiechu” policjantka z zespołu profilaktyki społecznej st. post. Joanna Manleska.
Przybliżyła również uczniom problematykę związaną z stereotypami, uprzedzeniami, dyskryminacją czy mową nienawiści. St. post. Joanna Manelska w rozmowie z licealistami podkreślała, że w społeczeństwie, w którym żyjemy nie ma przyzwolenia na hejt, agresję, przemoc zarówno tą fizyczną jak i psychiczna. Uświadomiła również uczniom, że czasami na pozór niewinny żart może nieść za sobą ogromne konsekwencje zarówna dla pokrzywdzonych, jak i sprawców.
Na zakończenie st. post. Joanna Manelska omówiła zasady odpowiedzialności prawnej osób nieletnich a także odpowiedzialności karnej sprawców przestępstw motywowanych mową nienawiści. Za popełnienie niektórych z czynów motywowanych nienawiścią grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 5.