Szczytno: Spotkanie edukacyjno – profilaktyczne pn. Narkotyki i dopalacze zabijają, „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty”
Policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej, st. post. Joanna Manelska spotkała się z licealistami z Liceum Ogólnokształcącego nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. W trakcie prelekcji przeprowadziła rozmowę edukacyjno – profilaktyczną w ramach kampanii pn. Narkotyki i dopalacze zabijają, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie Patoklimaty”. Mówiła o szkodliwych dla zdrowia i życia dopalaczach oraz odpowiedzialności prawnej osób nieletnich. Uczniowie oprócz tego, że dowiedzieli się, jakie zagrożenia mogą czyhać na nich w sieci, otrzymali również szereg rad i wskazówek dotyczących bezpiecznego „surfowania w sieci”.
Podczas spotkania z uczniami Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego Szczytnie, st. post. Joanna Manelska z Zespołu Profilaktyki Społecznej szczycieńskiej komendy przeprowadziła rozmowę edukacyjno – profilaktyczną w ramach kampanii pn. Narkotyki i dopalacze zabijają, której hasło brzmi „Szkoda Ciebie na takie Patoklimaty”. Policjantka ostrzegała przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia dopalaczami i narkotykami. Omówiła również zagrożenia związane z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych oraz skutki zdrowotne i społeczne ich zażywania. Przypomniała o konsekwencjach prawnych, jakie mogą ponieść młodzi ludzie mający kontakt z środkami odurzającymi.
Druga część spotkania poświęcona była zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Uczniowie dowiedzieli się, na jakie zagrożenia w Internecie, mogą być narażeni, a także tego, co należy robić, aby nie stać się ofiarą internetowych oszustów i przestępców. Policjantka zalecała również, aby być bardzo ostrożnym w kontaktach z osobami nieznajomymi, które piszą do nas na portalach społecznościowych. Uczulała, aby niezwłocznie powiadamiać opiekunów, nauczycieli lub Policję o wszelkich próbach nawiązywania kontaktu przez osoby, które mogłyby zagrażać ich bezpieczeństwu.
Wiele uwagi st. post. Joanna Manelska poświęciła też kwestii stalkingu w Internecie oraz niewłaściwym zachowaniom młodzieży, które są często wymierzone w ich rówieśników. Wyjaśniła, na czym polega hejt. Przypominała, że obrażanie, nękanie i dręczenie innych
w sieci jest czynem zabronionym. Zwracała też uwagę, aby korzystać z Internetu w sposób kulturalny i z poszanowaniem dla innych jego użytkowników.