Szczytno: Jak postępować by nie stać się ofiarą bądź sprawcą przestępstwa? Spotkanie z młodzieżą w ramach Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Rokrocznie luty to miesiąc, w którym szczególną uwagę zwraca się na osoby pokrzywdzone przestępstwem. Podczas trwającego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, policjantka z Zespoły Profilaktyki Społecznej szczycieńskiej komendy spotkała się z młodzieżą licealna i gimnazjalną oraz gronem pedagogicznym z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie. Młodzież dowiedziała się jakie rodzaje przestępstw najczęściej dotykają młodych ludzi i jak minimalizować ryzyko stania się ich ofiarą. Podczas dyskusji uczniowie wykazali się dużą wiedzą i niezwykłą dojrzałością.
Podczas trwającego Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, st. post. Joanna Manelska z Zespołu Profilaktyki Społecznej szczycieńskiej komendy przeprowadziła prelekcję z młodzieżą licealną i gimnazjalną oraz gronem pedagogicznym. Spotkanie odbyło się na świetlicy w Internacie przy Zespole Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie.
Celem tego przedsięwzięcia było zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Policjantka podczas spotkania omówiła procedury i możliwe sposoby postępowania w przypadku osób, które padły ofiarą przestępstwa.
Młodzież dowiedziała się jakie rodzaje przestępstw najczęściej dotykają młodych ludzi i jak minimalizować ryzyko stania się ich ofiarą. Ważnym elementem prelekcji była dyskusja na temat agresji i przemocy rówieśniczej.
Uczniowie wykazali się dużą wiedzą i niezwykle dojrzałą postawą. Młodzież miała także okazję podzielić się swoimi doświadczeniami, obawami i spostrzeżeniami w tym temacie.
St. post Joanna Manelska przybliżyła również uczniom tematykę związaną z odpowiedzialnością prawną osób nieletnich oraz ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, a poruszane tematy według opinii uczestników był bardzo ciekawe. Na zakończenie spotkania padło też kilka pytań dotyczących pracy policjantki, rodzaju wykonywanych obowiązków służbowych i zasad związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji.