Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Policjanci zabezpieczyli granat ręczny odłamkowy RG-42 konstrukcji radzieckiej z okresu II Wojny Światowej

Okazuje się, że pozostałości z czasów II wojny można znaleźć jeszcze dziś, nawet podczas spaceru. O takim znalezisku poinformowała szczycieńskich policjantów mieszkanka gminy Wielbark, która podczas spaceru natknęła się na wystający z ziemi granat ręczny. Niewybuch został zabezpieczony przez funkcjonariuszy do czasu przyjazdu saperów. Policjanci apelują o ostrożność i przypominają, że w przypadku odnalezienia niewybuchów, nie należy go dotykać czy też próbować przenosić.

To nie pierwszy taki przypadek, kiedy odnaleziony został niewybuch pochodzący z okresu II wojny światowej. Wielokrotnie mieszkańcy naszego powiatu odnajdują tego typu niebezpieczne przedmioty podczas wykonywania prac polowych, czy też podczas spacerów.

Wczoraj, (25.02.2020.) około godz. 11:30 oficer dyżurny z szczycieńskiej komendy przyjął zgłoszenie o odnalezieniu przedmiotu, który mógł być pozostałością po II Wojnie Światowej. Jak się okazało mieszkanka gminy Wielbark podczas spaceru w lesie zauważyła wystający z ziemi, zabłocony ładunek, który przypominał granat wojskowy. O tym fakcie powiadomiła szczycieńska jednostkę policji.

Na miejsce natychmiast został skierowany patrol minersko – pirotechniczny Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Według policyjnych pirotechników jest to granat ręczny odłamowy RG-42. Mundurowi zabezpieczyli miejsce znaleziska do czasu przyjazdu saperów z 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego, którzy zabrali znalezisko celem jego zneutralizowania.

Przypominamy!

W przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału, nie należy go dotykać, oglądać czy przenosić, lecz natychmiast zadzwonić na policję. Miejsce znalezienia niewybuchu należy w sposób wyraźny oznaczyć, zabezpieczyć przed dostępem osób postronnych i natychmiast przekazać informację o znalezisku odpowiednim służbom, np. policji.

Informując o niebezpiecznym znalezisku należy precyzyjnie określić miejsce odnalezienia, określić, co zostało znalezione, wygląd, ogólne gabaryty, ilość, podać telefon lub adres kontaktowy do osoby informującej o znalezisku.

Policjanci podkreślają, że wojskowy materiał wybuchowy niezależnie od daty jego produkcji wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

 

Powrót na górę strony