Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Tydzień poświęcony bezpieczeństwu w sieci. Szczycieńscy policjanci na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą.

W tym roku „Dzień Bezpiecznego Internetu” odbywa się pod hasłem Działajmy razem!. Jest to święto obchodzone w całej Europie. Celem ustanowienia takiego dnia było zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Właśnie z takim przekazem wyszli policjanci szczycieńskiej komendy, którzy spotkali się z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu organizowany jest przez fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową (NASK), odpowiedzialne za realizację programu Safer Internet w Polsce. Co roku, w lutym, organizatorzy zachęcają szkoły, organizacje pozarządowe, firmy i prywatne osoby do realizowania lokalnych inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa młodych internautów.

W związku z powyższym szczycieńscy policjanci odwiedzili uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Orzynach oraz Zespołu Szkół w Lipowcu, gdzie promowali zasady bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu.

W Zespole Szkół w Orzynach policjantka ds. profilaktyki społecznej st. post. Joanna Manelska wspólnie z dzielnicowym gminy Dźwierzuty asp. szt. Paweł Ślubowskim oraz dzielnicowym miasta i gminy Pasym mł. asp. Grzegorzem Lickim wyjaśnili młodzieży, że robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody oraz publikowanie w Internecie lub rozsyłaniem telefonem zdjęć, filmów, tekstów, które kogoś obrażają lub ośmieszają inne osoby grozi odpowiedzialnością karną. Głównym celem spotkania było uwrażliwienie młody internautów na problem związany z cyberprzemocą.

Natomiast w Zespole Szkół w Lipowcu st. post Joanna Manelska oraz mł. asp. Wojciech Tworkowski odpowiedzieli na zaproszenie uczniów szkoły, którzy w ramach Dnia Bezpieczeństwa w Siecie chcieli dowiedzieć się więcej o konsekwencjach prawnych wynikających z wyzywania, zastraszania, poniżania innych osób w Internecie lub przy użyciu telefonu komórkowego.

Szczycieńscy funkcjonariusze podczas spotkań z młodzieżą wyjaśnili, że Internet może dać nam wiele dobrego - jeśli umiemy się nim posłużyć. Niezależnie od swojego wieku należy pamiętać, że w sieci nie jesteśmy anonimowi. Wszystko, co piszemy i publikujemy zostaje w niej na długi czas. Dlatego umieszczane informacje powinny być przez nas przemyślane. Komentarze, które pozostawiamy na odwiedzanych stronach, powinny dobrze o nas świadczyć. Tak jak w życiu codziennym - odnośmy się do innych z szacunkiem, bez wyzwisk czy zastraszania. Mając świadomość, że to właśnie my tworzymy Internet pamiętajmy, jakim chcielibyśmy go zastać i dbajmy o wspólne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni.

Powrót na górę strony