Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: To były odwiedziny na 6+

Działalność edukacyjno-profilaktyczna jest jednym z elementów służby policjantów. Funkcjonariusze Policji spotykają się z dziećmi od przedszkola po szkołę średnią. Podczas spotkań uświadamiają oni swoich rozmówców o zagrożeniach występujących w domu, na drodze oraz w środowisku szkolnym informując jednocześnie, jak radzić sobie w sytuacji zagrożenia i gdzie szukać pomocy.

Asp. szt. Anna Walerzak oraz st. post. Joanna Manelska we wtorek (26.11.2019 r.) odwiedziły uczniów klas I-III oraz VII-VIII Szkoły Podstawowej w Wawrochach, natomiast w środę (27.11.2019 r.) uczniów klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Rudce. Wizyta policjantek odbyła się na zaproszenie dyrekcji szkół.

Tematem przewodnim spotkań było przypomnienie i utrwalenie zasad prawidłowego poruszania się po drogach oraz takie postępowanie w życiu codziennym, aby siebie i innych nie narazić na jakiekolwiek zagrożenie. Policjantki przypomniały zebranym o tym, jak ważne są odblaski, które poprawiają widoczność na drodze. Aby wytłumaczyć maluszkom na czym polega działanie elementów odblaskowych przeprowadzono eksperyment. Do uczestnictwa w nim zaproszono najmłodszych, którym wręczono różne elementy odblaskowe m.in.: breloczki, opaski samozaciskowe oraz kamizelkę, a następnie poproszono je, aby przyczepiły je sobie do odzieży. Gdy już najmłodsi byli gotowi do przeprowadzenia doświadczenia……. zgaszono światło i w ciemności „puszczono” strumień światła na dzieci, które zgodziły się wziąć udział w eksperymencie. Po krótkiej chwili wszyscy na własne oczy zobaczyliśmy, że odblaski nie potrzebują baterii czy innego źródła zasilania do tego, aby świeciły, a jedynie wiązki światła skierowanej właśnie na taki element, aby on zadziałał i spełnił swoje zadanie. Od tej chwili wszystkie obecne na sali dzieci obiecały policjantkom, że będą nosiły odblaski.

Z kolei w klasach starszych poruszone zostały tematy odpowiedzialności za popełniane czyny karalne i zachowania mogące świadczyć o demoralizacji. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jakie środki wychowawcze sąd stosuje wobec osób nieletnich i jaki wpływ na dalsze wybory życiowe mogą mieć „błędy” popełnione w wieku szkolnym.

Szczególną uwagę zwrócono na popełniane przez młodzież przestępstwa w cyberprzestrzeni. Funkcjonariuszki przestrzegły uczestników spotkania przed robieniem różnych rzeczy „na pokaz”, by się wyróżnić lub zaimponować rówieśnikom, aby później tego nie żałować. Policjantki apelowały, aby młodzi ludzie reagowali w sytuacjach mogących wskazywać na zachowanie niezgodne z prawem, na akty przemocy i informować o każdej takiej sytuacji osoby dorosłe. Uczniom przypomniano o obowiązku obowiązującym ich regulaminie i statucie szkoły, w tym stosowaniu się do zakazu wychodzenia w czasie przerw poza teren placówki, paleniu e-papierosów czy też niewłaściwym zachowaniu się w stosunku do nauczycieli, którzy są funkcjonariuszami publicznymi.

Głównym celem pogadanek było uświadomienie młodym ludziom o konsekwencjach niewłaściwego zachowania i czynów karalnych popełnianych za młodu mogących mieć negatywne skutki w dorosłym życiu np. przy wyborze wymarzonego zawodu.

Powrót na górę strony