Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Seniorze, nie daj się oszukać !

Oszuści "na wnuczka" i "na policjanta" wciąż oszukują starsze osoby. Wyłudzają pieniądze od naszych babć, mam, cioć, dziadków, ojców i wujków. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych krewnych przed osobami podszywającymi się pod członków rodziny, policjantów czy pracowników różnych organizacji. Podarujmy im wiedzę o tym jak chronić się przed oszustami, uwrażliwiajmy ich i ostrzegajmy. Nie pozwólmy, aby nasi najbliżsi stracili dorobek swojego życia.

Do policjantów wciąż docierają nowe zgłoszenia o oszustwach lub próbach oszukania starszych osób. Kiedy starsza osoba odbiera telefon od osoby podającej się za policjanta z prośbą o pomoc w akcji przeciwko oszustom, często traci oszczędności całego życia. Podobnie bywa w sytuacji, gdy chce pomóc „krewnemu", który uczestniczył np. w wypadku drogowym.

Przy zwalczaniu tego typu przestępstw bardzo ważne jest uświadomienie osób starszych przed grożącymi im niebezpieczeństwami ze strony oszustów. Jest w tym ogromna rola Policji ale i osób najbliższych, które na co dzień powinny uczulać swoich rodziców, babcie czy dziadków.

Oszuści wybierając swoje ofiary często posługują się książkami telefonicznymi. Telefonują na wybrany numer po czym rozmowa prowadzona jest w taki sposób, aby oszukiwana osoba uwierzyła, że rozmawia z kimś ze swojej rodziny i sama wymieniła jego imię oraz inne dane, pozwalające przestępcom wiarygodnie pokierować dalszą rozmową. Później „krewny" opowiadając wymyśloną historię prosi o pożyczkę. Gdy udaje się ją uzyskać, oszust informuje, że nie może osobiście odebrać pieniędzy i podaje sposób przekazania gotówki.

Często też przestępca podaje się za policjanta, funkcjonariusza CBŚP lub CBA. Oszust przekonuje starszą osobę, że rozpracowuje zorganizowaną grupę przestępczą działającą w „naszym” Banku i prosi, aby mu w tym pomóc. Pomoc w takim przypadku polega na założeniu rachunku bankowego w innym banku niż posiada się konto i przelanie na nie pieniędzy, aby w ten sposób zapobiec ich utracie. Bardzo ważne jest przy tym, aby zakładane konto miało dostęp do Internetu i aby przy pomocy telefonu komórkowego można było wykonywać różne operacje bankowe. W rzeczywistości dzwoniący są przestępcami, nie mającymi nic wspólnego z Policją. Po założeniu konta i przelaniu na nie środków pieniężnych, zostają one wypłacone przez oszustów i wszelki kontakt z przestępcami się urywa.

PRZYPOMINAMY

Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że NIGDY nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym. 

Prawdziwi policjanci NIGDY nie informują osób postronnych o podejmowanych działaniach, a szczególnie o tajnych akcjach. NIGDY też nie odbierają i nie przekazują pieniędzy. Jeśli odbierzemy telefon i nasz rozmówca będzie przedstawiał się jako np. funkcjonariusz CBŚP, czy też jako funkcjonariusz Policji czy prokurator i pojawi się temat związany z koniecznością przekazania przez nas na jakikolwiek cel pieniędzy, natychmiast dzwońmy pod nr 997, czy 112 po prawdziwych policjantów.

Powrót na górę strony