Szczytno: Działania ALKOHOL i NARKOTYKI
Dzisiaj policjanci ruchu drogowego szczycieńskiej jednostki policji prowadzą działania „ALKOHOL I NARKOTYKI”, które mają na celu wyeliminowanie z ruchu drogowego, jak największej liczby kierujących prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu lub po zażyciu narkotyków.
Policjanci co rusz podejmują czynności, aby wykluczyć z ruchu drogowego tych użytkowników, którzy swoim zachowaniem zagrażają nie tylko sobie, ale również innym uczestnikom ruchu drogowego.
Jednym z rozwiązań, które ma wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa na drogach jest policyjna akcja o nazwie „ALKOHOL I NARKOTYKI”. Działania te polegają na weryfikowaniu stanu trzeźwości osób kierujących pojazdami, poprzez poddawanie ich bezpośrednio na drodze badaniu na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu.
Jazda pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka, uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe.
Alkohol w sposób znaczący:
- pogarsza koordynację ruchów – pojawiają się trudności w wykonywaniu dwóch i więcej czynności jednocześnie,
- wydłuża czas reakcji kierującego,
- powoduje pogorszenie wzroku – narasta problem z dostrzeganiem znaków drogowych, pieszych i innych istotnych elementów wpływających na bezpieczeństwo,
- ogranicza pole widzenia,
- powoduje błędną ocenę odległości i szybkości – pieszy, inny pojazd lub drzewo mogą wydawać się dużo dalej niż są w rzeczywistości.
Bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest nieświadoma nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce wtedy, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i wydaje mu się, że w organizmie nie zostało śladu po „promilach”. Okazuje się jednak, że nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje, że będziemy w dobrej kondycji do prowadzenia pojazdu.
Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać w szczycieńskiej jednostce policji
Pamiętajmy !
Alkohol jest substancją psychoaktywną bardzo silnie oddziaływującą na organizm ludzki. Spowalnia działanie układu nerwowego w wyniku czego osoba będąca pod wpływem alkoholu traci zdolność prawidłowej percepcji bodźców wysyłanych zarówno przez sam organizm jak i tych, które docierają z zewnątrz.