Szczytno: Radzimy ! Ostrzegamy ! Informujemy !
Nie każdy, kto puka do Twojego mieszkania, ma uczciwe zamiary. Sposobów, by wzbogacić się cudzym kosztem, jest wiele. Jeśli zachowasz ostrożność, masz szansę ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy lub kosztowności.
Na wnuczka, wnuczkę, syna, córkę, kogoś z rodziny, policjanta, na gazownika, na pracownika socjalnego, pracownika administracji, na elektryka, pod pretekstem pozostawienia wiadomości sąsiadowi to znane metody z katalogu tych stosowanych przez oszustów okradających starsze osoby. Nie każdy, kto puka do Twojego mieszkania, ma uczciwe zamiary. Sposobów, by wzbogacić się cudzym kosztem, jest wiele. Jeśli zachowasz ostrożność, masz szansę ustrzec się przed kradzieżą pieniędzy lub kosztowności.
Niemal każdemu zdarza się wpuścić do domu kogoś nieznajomego. Dobrze, jeśli był to tylko przedstawiciel firmy z nową ofertą handlową. Często jednak niezapowiedzianym gościem okazuje się osoba, która ma nadzieję na łatwy zysk Twoim kosztem. Jeśli poznasz metody, jakimi posługują się oszuści, łatwiej się przed nimi obronisz. Zawsze kieruj się zasadą: zanim wpuścisz nieznajomego do mieszkania, poproś, by poczekał za drzwiami, a Ty w tym czasie sprawdź jego personalia. Bardzo często oszust podaje się za pracownika gazowni, zakładu energetycznego, administracji, opieki społecznej. Zadzwoń np. do gazowni i zapytaj, czy zlecała kontrolę. Ważne jest przy tym, żebyśmy sami poszukali numeru telefonu do instytucji, w której chcemy sprawdzić nieznajomego. Nie sugerujmy się tym wskazanym przez np. gazownika czy elektryka – po drugiej stronie aparatu też może być oszust. Możemy również zwrócić się o pomoc do sąsiada w sprawdzeniu takiego delikwenta lub skontaktujmy się z najbliższą rodziną i umówmy się na spotkanie w innym terminie. Ponadto w przypadku jakichkolwiek wątpliwości można skontaktować się z oficerem dyżurnym Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie pod całodobowym numerem telefonu (89) 623-22-00, 997 lub 112 i tam poprosić o pomoc.
W podobny sposób, w tygodniu została okradziona mieszkanka Szczytna. Oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że w jednym z mieszkań doszło do kradzieży gotówki w kwocie około 12.000 złotych przez osobę, która jak twierdziła zbiera niepotrzebną odzież. Właścicielka mieszkania wpuściła nieznajomą do domu, a ta wykorzystując sytuację dokonała kradzieży pieniędzy znajdujących się w szafie.
Apelujemy do Państwa o rozwagę. Nie podejmujmy pochopnych decyzji, które mogą spowodować utratę znacznych kwot pieniędzy, a często nawet dorobku całego życia. Jeśli mamy wątpliwości z kim rozmawiamy - bądź zostaliśmy postawieni w kłopotliwej sytuacji - zasięgnijmy porady zaufanej osoby. Pamiętajmy, że oszust będzie starał się nas "zagadać". Jeżeli zauważymy, że ktoś chce nas oszukać, natychmiast informujmy policjantów. W ten sposób możemy uchronić siebie i inne osoby przed oszustami, którzy nie mają żadnych skrupułów, by podstępem odebrać nam pieniądze. Apelujemy także do członków rodzin osób starszych, dzieci, wnuczków, a także sąsiadów. Oni również mogą ustrzec swoich najbliższych przed przestępcami. Reagujmy na obce osoby, które dzwonią do drzwi naszych starszych sąsiadów i prowadzą z nimi rozmowy. Opowiedzmy, jak działają oszuści, aby mieć pewność, że mama, babcia czy też starsza sąsiadka będą wiedziały, jak zareagować, kiedy zadzwoni do nich „daleki krewny” lub dawno niewidziany „wnuczek”
Prosimy – jeśli mają Państwo w rodzinie starsze i samotnie mieszkające osoby – rozmawiajcie z nimi na temat bezpieczeństwa w mieszkaniu – ostrzegajcie, że nigdy nie powinny wpuszczać obcych do domu i NIGDY nie powinny dawać pieniędzy osobom nieznanym.
Pamiętajmy również o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach, akcjach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.