Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Tragiczny finał wypoczynku nad jeziorem – policja apeluje o rozsądek!

Szczycieńscy policjanci apelują o ostrożność i zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Z soboty na niedzielę na jeziorze w miejscowości Warchały doszło do tragicznego zdarzenia. Utonął 31-letni mieszkaniec Nidzicy. Policja apeluje o rozwagę i ostrożność podczas korzystania z akwenów wodnych.

Z soboty na niedzielę (03/04.08.2019 r.) przed godziną 3.00 oficer dyżurny szczycieńskiej jednostki otrzymał zgłoszenie, z którego wynikało, że 31-letni mieszkaniec Nidzicy wszedł do jeziora się kąpać i zniknął pod powierzchnią wody. Gdy na miejsce przyjechali funkcjonariusze mężczyzna był już reanimowany przez strażaków. Po ok. 30 minutach udało się 31-latkowi przywrócić funkcje życiowe. Został on zabrany do szpitala w Szczytnie, skąd następnie został przewieziony do szpitala w Biskupcu. Tam zmarł.  

Jak wynika ze wstępnych ustaleń 31-latek przebywał pod wodą około 10 minut zanim został wyciągnięty na brzeg jeziora i została udzielona mu pomoc przedmedyczna. Ustalono także, że przed kąpielą spożywał alkohol.

Ta sytuacja powinna być przestrogą. Po raz kolejny apelujemy o rozsądek, ostrożność i trzeźwe myślenie podczas letniego wypoczynku - chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie!

Wielu tragedii nad wodą można by uniknąć. Pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku. Nie zapominajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

Nie zapominajmy również o tym, aby:

  • nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu - najczęściej toną osoby nietrzeźwe;
  • nie skakać rozgrzanym do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nasze ciało - unikniemy wstrząsu termicznego;
  • po wejściu do wody wpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
  • nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze czuwał ktoś dorosły;
  • nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
  • nie pływać w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr;
  • nie skakać do wody z dużej wysokości - takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
  • dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających miały na sobie założony kapok;
Powrót na górę strony