Szczytno: Policjanci z wizytami u przedszkolaków
Czy można zaglądać do pozostawionych toreb, plecaków? W razie sytuacji nadzwyczajnej którędy kierować się do wyjścia? Czy mogę pogłaskać psa którego nie znam? Kiedy dziecko może bezpiecznie przejść przez jezdnie? Jaki kolor światła pozwala na przejście przez jezdnie i czy znaki drogowe są potrzebne? Czy warto nosić elementy odblaskowe i dlaczego nie można rozmawiać z obcymi? Na te i inne pytania odpowiadali policjanci ze szczycieńskiej jednostki policji.
Policjanci ze szczycieńskiej jednostki policji co rusz w związku ze zbliżającymi się wakacjami odwiedzają dzieci w przedszkolach. Tym razem policjanci zostali zaproszeni do Niepublicznego Przedszkola „Pod Topolą” w Szczytnie, Miejskiego Przedszkola „Bajka” w Szczytnie oraz Niepublicznego Przedszkola „Jaś i Małgosia” również w Szczytnie. Funkcjonariusze rozmawiali z przedszkolakami o bezpiecznych zachowaniach w przypadku zaistnienia zdarzenia nadzwyczajnego np. podłożenia ładunku wybuchowego czy ataku terrorystycznego, ale również o bezpiecznych zachowaniach na drodze, podczas wypoczynku nad wodą, a także prawidłowym przechodzeniu przez jezdnię. Ponadto mundurowi przypomnieli o konieczności noszenia elementów odblaskowych na ubraniach w czasie wieczornych spacerów. Dzieci dowiedziały się również dlaczego pod żadnych pozorem nie można rozmawiać z nieznajomymi oraz co zrobić gdy zaatakuje nas pies.
Dzielnicowy asp. szt. Paweł Ślubowski oraz asp. szt. Anna Walerzak – oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie prowadząc zajęcia z dziećmi przedstawili sytuacje, jakie mogą spotkać dziecko na drodze, nad wodą, ale także w pobliżu miejsc, w którym dzieci mieszkają czy też przebywają. Zwrócono szczególną uwagę na postępowanie najmłodszych w kontakcie z pozostawionym nieznanym przedmiotem w postaci plecaka czy torby, jak również omówiono zachowanie się dzieci podczas akcji ewakuacyjnej. Wspólnie omówiono znaki, które znajdują się w budynku przedszkola, a które informują o kierunku ewakuacyjnym, miejscu zbiórki czy też wyjściu ewakuacyjnym. Najmłodsi słuchacze dowiedzieli się także, jak ważne jest noszenie na zewnętrznej odzieży elementów odblaskowych. Zawieszenie na kurtce czy plecaku odblasku sprawia, że pieszy zauważony zostaje przez kierowcę samochodu dużo wcześniej, co daje mu czas niezbędny na wykonanie odpowiedniego manewru i bezpieczne ominięcie pieszego. Podczas zajęć dzieci poznały podstawowe znaki drogowe dotyczące pieszych w tym znak informujący o przejściu dla pieszych czy tzw. „Agatkę”. Dzieci dowiedziały się jak bezpiecznie pokonać tzw. „zebrę” i jaki kolor sygnalizatora pozwala na nią wejść, żeby przejść bezpiecznie na drugą stronę ulicy. Prowadzący zajęcia zwrócili uwagę najmłodszym, jak niebezpieczne mogą być kontakty z osobami obcymi podkreślając, aby pod żadnym pozorem nie brały od nieznajomych żadnych słodyczy czy też zabawek.
Z kolei w przedszkolu „Bajka” oprócz wspomnianych wyżej tematów asp. szt. Anna Walerzak wspólnie z sierż. szt. Tomaszem Compa z zespołu ds. profilaktyki oraz przy wsparciu policjantów z ruchu drogowego szczycieńskiej jednostki policji przećwiczyli z przedszkolakami przechodzenie przez jezdnię po przejściu dla pieszych. Na ten czas policjanci z ruchu drogowego wstrzymali ruch, aby dzieci mogły bezpiecznie przejść po pasach.
Policjanci odwiedzili również przedszkolaków z przedszkola „Jaś i Małgosia”. Podczas spotkania dzielnicowy sierż. szt. Grzegorz Licki oraz asp. szt. Anna Walerzak omówili bezpieczne zachowania nad wodą oraz w ruchu drogowym. Nie zabrakło również kilku słów o zachowaniu się podczas ataku agresywnego psa oraz pozycji jaką należy wówczas przyjąć, aby zniechęcić zwierzę do ataku. Sierż. szt. Grzegorz Licki omówił z maluchami podstawowe znaki odwołujące się do bezpieczeństwa nad wodą oraz zaprezentował do czego służby deska do pływania tzw. bojka oraz jak należy się zachować gdy będzie nam udzielana pomoc właśnie przy użyciu wspomnianej bojki. Z kolei asp. szt. Anna Walerzak ostrzegła dzieci przed konsekwencjami rozmów z nieznajomymi oraz przedstawiła algorytm postępowania w razie sytuacji nadzwyczajnej czy to pożaru czy też ewakuacji. Na koniec spotkania wszystkie dzieci miały okazję choć przez chwilę poczuć się jak prawdziwy policjant jadący na interwencje wsiadając do radiowozu i włączając sygnały świetlne i dźwiękowe.
Bezpieczeństwo naszych dzieci, to wspólny cel. Mamy nadzieję, że po takich spotkaniach policjant będzie się kojarzył przedszkolakom jako osoba, której nie należy się bać, a do której można zawsze zwrócić się pomoc.