Szczytno: „Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” to hasło kampanii o charakterze edukacyjno - profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”, która rozpoczęła się w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie.
Wczoraj na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zainaugurowano kampanię o charakterze edukacyjno-profilaktycznym pt. „Narkotyki i dopalacze zabijają”. Hasło kampanii jest jednoznaczne i dobitnie oddaje jej przesłanie: Szkoda Ciebie na takie patoklimaty! Odbiorcami akcji są młodzi ludzie, niejednokrotnie narażeni na zagrożenia związane z eksperymentowaniem, czy też zażywaniem narkotyków lub dopalaczy.
Kampania organizowana jest przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracjiw ramach „Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka”.
Przedsięwzięcie ma na celu zwiększenie świadomości młodych ludzi na temat zagrożeń związanych z zażywaniem narkotyków i tzw. dopalaczy, w tym konsekwencji zarówno zdrowotnych, prawnych, jak i społecznych uzależnienia. Istotą działań jest upowszechnianie wśród dzieci i młodzieży wiedzy dotyczącej zagrożeń związanych z uzależnieniem od substancji psychoaktywnych.
Na temat uzależnień, jakim mogą ulec młodzi ludzie sięgający po substancje psychoaktywne w Szkole Podstawowej w miejscowości Tylkowo rozmawiali wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie: profilaktyk - sierż. szt. Tomasz Compa oraz dzielnicowy gminy Pasym - sierż. szt. Grzegorz Licki. Funkcjonariusze przybliżyli młodzieży zagadnienia związane z realnymi zagrożeniami podczas zażywania substancji psychoaktywnych, a także opowiedzieli o rodzajach dopalaczy i narkotyków. Zwrócili uwagę na to, na jakie środki młodzież może być narażona i w jaki sposób obywa się ich dystrybucja. Nadto przedstawiono temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich w przypadku posiadania czy też udzielania substancji psychoaktywnych. Policjanci zwrócili uwagę nauczycielom obecnym na spotykaniu na zachowania czy też wygląd osób, które mogą świadczyć o tym, że osoba jest pod wpływem niedozwolonych substancji.
Pomimo tego, że hasłem przewodnim spotkania były narkotyki i dopalacze to podczas prelekcji nie zabrakło kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym także bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych i obowiązku noszenia elementów odblaskowych. Omówiono również narzędzie jakim jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Przypomniano, że KMZB ma służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców danego rejonu, a także po to, aby do Policji docierały informacje o miejscach lub zdarzeniach, które w sposób rzeczywisty mają wpływ na indywidualne poczucie bezpieczeństwa każdego człowieka. Ponadto przypomniano zagadnienia związane z realnymi zagrożeniami podczas korzystania z nieograniczonych możliwości Internetu, a także o rodzajach przestępstw na jakie narażeni mogą być młodzi ludzie bądź jakie są popełniane w cyberprzestrzeni. Policjanci przestrzegli przed bezmyślnym przekazywaniem bądź też upublicznianiem własnego wizerunku, wizerunku znajomych czy danych osobowych. Profilaktyk przedstawił młodym ludziom temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich w przypadku naruszenia czyichś dóbr osobistych.
Spotkanie z młodzieżą było też okazją do przekazania informacji o zawodzie policjanta. Przybliżono procedurę przyjęć do Policji, omówiono kto może starać się o przyjęcie do Policji, jakie należy spełniać kryteria, jak wyglądają poszczególne etapy procedury oraz gdzie należy złożyć wymagane dokumenty w celu rozpoczęcia procedury kwalifikacyjnej. Podkreślono wymóg nieposzlakowanej opinii i niekaralności dotyczący kandydatów na policjanta, ale i na innych funkcjonariuszy służb mundurowych.