Szczytno: Szczycieńscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczs 27 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy
Dzisiaj szczycieńscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Dla wielu funkcjonariuszy to jedno z najważniejszych zadań dzisiejszej służby.
Policjanci szczególną uwagę zwracają na to, czy zbiórki są prowadzone przez osoby do tego uprawnione, dbają o bezpieczeństwo wolontariuszy, kwestujących dzieci, a także cały czas prowadzą działania informacyjno-edukacyjne dla osób starszych. Mundurowi informowali zwłaszcza osoby starsze, zainteresowane przekazaniem pieniędzy na Wielką Orkiestrę o tym, jak powinien wyglądać wolontariusz WOŚP
Porady dla osób wspierających Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy
- Każdy z wolontariuszy musi być wyposażony w identyfikator, który zawiera zdjęcie, numer zbiórki, adres zamieszkania, hologram potwierdzający oryginalność identyfikatora, pieczątka Fundacji oraz kod QR,
- Identyfikator musi być wypisany czytelnie, natomiast zdjęcie musi być wyraźne, a wizerunek osoby na zdjęciu powinien odpowiadać aktualnemu wyglądowi wolontariusza;
- Identyfikator musi znajdować się w widocznym miejscu, tak aby każdy zainteresowany nie miał problemów, aby się z nim zapoznać,
- Puszka 27 Finału WOŚP – co roku ma inny wzór. W tym roku motywem przewodnim są motyle i bączki. Nadto na puszce znajduje się również data – 13.01.2019 r.
Nieodzownym elementem, kojarzonym z WOŚP są wszystkim bardzo dobrze znane naklejki w kształcie „serduszek”. Jeśli będzie podejrzenie, że ktoś podszywa się pod wolontariusza WOŚP i posługuje się podrobionym identyfikatorem lub podejrzanie wyglądającą puszką, prosimy mieszkańców o kontakt z Policją (numer telefonu alarmowego 112) lub strażą miejską (numer telefonu alarmowego 986).
Porady dla wolontariuszy:
Aby zminimalizować ryzyko nastąpienia nieprzyjemnych sytuacji do których może dojść podczas prowadzonych zbiórek pieniędzy prowadźmy ją w bezpiecznych miejscach np. :
- głównych ciągach komunikacyjnych;
- miejscach dobrze oświetlonych;
- miejscach, w których występuje duże natężenie ruchu pieszych;
- miejscach objętych monitoringiem kamer
- miejscach gdzie zatrudnieni są pracownicy ochrony np. w dużych placówkach handlowych
Unikajcie również prowadzenia zbiórek pieniędzy samodzielnie. W grupie zawsze jest bezpieczniej. W miarę możliwości zapewnijcie sobie towarzystwo innych wolontariuszy lub jeżeli to możliwe opiekę osób dorosłych – rodzice, starsze rodzeństwo.
Szczególnie istotnym elementem jest powrót do sztabu po zakończeniu zbiórki pieniędzy. Poruszajcie się w grupie i korzystajcie z pomocy Waszych znajomych, bliskich.
Jeżeli zajdzie taka potrzeba zwróćcie się o pomoc do Policji – osobiście lub dzwoniąc na numer alarmowy 112 lub też straży miejskiej– numer telefonu alarmowego 986. Możecie im zgłaszać swoje spostrzeżenia, uwagi na temat Waszego bezpieczeństwa podczas prowadzenia zbiórki.
W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra dla dzieci małych i bez focha – na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.
Wszystkim wolontariuszom szczycieńscy policjanci życzą pełnych puszek, życzliwości przechodniów i bezpiecznego powrotu do swoich sztabów WOŚP!