Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Szczycieńscy policjanci przypominają o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa - narzędziu, dzięki któremu każdy może dać sygnał o niepokojących go zjawiskach w miejscu zamieszkania.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (w skrócie KMZB) od 14 września 2016 roku funkcjonuje na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

KMZB to narzędzie, które ma służyć poprawie bezpieczeństwa mieszkańców danego rejonu. Zostało ono stworzone właśnie dla mieszkańców, po to aby mogli przekazywać Policji informacje o miejscach lub zdarzeniach, które w sposób rzeczywisty mają wpływ na indywidualne poczucie bezpieczeństwa każdego człowieka.  

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Obsługa „Map” dostępnych na stronach internetowych poszczególnych jednostek Policji, została zaprojektowana tak, aby bezproblemowo, wręcz intuicyjnie mógł z nich skorzystać każdy obywatel.

Aby zgłosić zagrożenie należy wejść na stronę internetową Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie lub Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie i tam kliknąć baner z logo Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Przekazanie informacji o występującym zagrożeniu zajmuje tylko kilka chwil. W razie potrzeby można skorzystać z instrukcji obsługi. Pomocą służą także funkcjonariusze. Zgłoszenie trafi do policjantów odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje pozwolą na jeszcze lepszą dyslokację służb, aby uniknąć w przyszłości ponownego zgłaszania tego samego typu zagrożeń w tym samym miejscu.

Mapy zostały opracowane w oparciu o informacje własne Policji, czyli m.in. statystyki policyjne, a także na podstawie informacji przekazanych przez podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych ( na terenie powiatu szczycieńskiego odbywały się one w pierwszej połowie 2016 roku)  oraz w oparciu o wyniki badań opinii publicznej a także informacje różnych instytucji.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego komputera można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Należy pamiętać, że zgłoszenia w ramach Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

 

 

 

 

 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Rodzaje zgłoszeń.

 

Lista kategorii zgłoszeń dostępnych na KMZB:

Akty wandalizmu

Bezdomność

Dzikie Kąpieliska

Dzikie wysypiska śmieci

Grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją

Kłusownictwo

Miejsca niebezpieczne na terenach wodnych

Nielegalna wycinka drzew

Nielegalne rajdy samochodowe

Nieprawidłowe parkowanie

Niestrzeżone przejście przez tory

Niestrzeżony przejazd kolejowy

Niewłaściwa infrastruktura drogowa

Niszczenie zieleni

Poruszanie się po terenach leśnych quadami

Przekraczanie dozwolonej prędkości

Spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych

Utonięcia

Używanie środków odurzających

Wałęsające się bezpańskie psy

Wypalanie traw

Zdarzenia drogowe z udziałem zwierząt leśnych

Zła organizacja ruchu drogowego

Znęcanie się nad zwierzętami

Żebractwo

 

 

W Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie powyższe kategorie w celu ich prawidłowego monitorowania, przydzielono do Wydziału Prewencji oraz do Wydziału Patrolowo-Interwencyjnego i Ruchu Drogowego. Tym samym wyznaczeni zostali koordynatorzy, którzy podejmują działania mające na celu weryfikację zgłoszeń naniesionych na KMZB.

Koordynatorzy po stwierdzeniu pojawienia się na mapie zagrożenia w statusie Nowe, nie później niż w terminie dwóch dni od daty wprowadzenia zapoznają się z rodzajem zagrożenia oraz jego lokalizacją. Sporządzana jest Karta weryfikacyjna zagrożenia, czyli pewien dokument, gdzie odnotowywane są wszystkie działania policjantów zmierzające do eliminacji konkretnego zagrożenia.

Efektem działań funkcjonariuszy są wyniki świadczące o potwierdzeniu lub niepotwierdzeniu danego zgłoszenia jako zagrożenia występującego w danym obszarze.

 

 

 

Powrót na górę strony