Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Policyjne działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Szczycieńscy policjanci prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Są one ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa pieszym i rowerzystom. Policjanci zwracają szczególna uwagę na zachowanie właściwiej reakcji miedzy kierującym, a pieszym.

Policjanci ze Szczytna wspólnie z policjantami z Oddziałów Prewencji Policji w Olsztynie na całym terenie powiatu szczycieńskiego od wczoraj prowadzą działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Funkcjonariusze mając na uwadze duże zagrożenie pieszych zwracają szczególna uwagę na zachowanie kierowców względem pieszych. Zwracają oni również uwagę czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego. Piesi stanowią w okresie jesienno-zimowym szczególnie zagrożona grupę uczestników ruchu drogowego. Apelujemy wiec do pieszych, aby w tych niebezpiecznych miesiącach dbali o swoje bezpieczeństwo.

Tylko wczoraj, policjanci zwrócili uwagę 42 pieszym, którzy przeszli przez jezdnię w miejscu niedozwolonym. Pamiętajmy, że niejednokrotnie właśnie takie zachowanie prowadzi do tragicznych wypadków w ruchu drogowym.

Policjanci przypominają

Wszyscy, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych.

W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy może się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem.


Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Koszty elementów odblaskowych są znikome, natomiast koszty leczenia ofiar wypadków, nie licząc strat materialnych, są zdecydowanie wyższe i trudne do oszacowania.

 

Pliki do pobrania

  • 5.64 MB
Powrót na górę strony