Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Policjanci edukowali uczniów z Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie. Przeprowadzono debatę „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ. Zagrożenia młodzieży w cyberprzestrzeni”.

W Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie, na zaproszenie Pani Dyrektor Aliny Niezgody, odbyła się debata „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ. Zagrożenia młodzieży w cyberprzestrzeni”. Adresatami spotkania byli uczniowie tej szkoły, natomiast prelekcje wygłosili policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, policjantka zajmująca się profilaktyką ze szczycieńskiej jednostki a także psycholog z Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szczytnie.

Wczoraj w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie, odbyła się debata pod hasłem „Porozmawiajmy o bezpieczeństwie, możesz mieć na nie wpływ. Zagrożenia młodzieży w cyberprzestrzeni”. Spotkanie to przeprowadzili policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie na zaproszenie Pani Aliny Niezgody Dyrektora placówki oświatowej.

Debata przeprowadzona została w dwóch blokach o tych samych panelach tematycznych, po to aby prezentowane na spotkaniu treści mogli wysłuchać wszyscy uczniowie tejże szkoły. Inicjatywa wpisana została w działania Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie w ramach programu Bezpieczna Szkoła.

Na początku spotkania podinsp. Arkadiusz Napiórkowski p.o. I Zastępca  Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie zaprezentował zebranym narzędzie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Gośćmi zaproszonymi byli policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie asp. szt. Jacek Wardak oraz st. post. Michał Nowikowski.

Panowie zaprezentowali młodzieży zagadnienie związane z realnymi zagrożeniami podczas korzystania z nieograniczonych możliwości Internetu a także powiedzieli o rodzajach przestępstw na jakie narażeni mogą być młodzi ludzie bądź jakie są popełniane w cyberprzestrzeni. Przestrzegli przed bezmyślnym przekazywaniem bądź upublicznianiem własnego wizerunku a także ostrzegli o konsekwencjach karnych wynikających z propagowania nienawiści.

Zaproszenie na debatę przyjęły także Wicedyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Szczytnie Pani Monika Cecierska – Chełstowska i Pani psycholog Katarzyna Podolak – Turek, która wystąpiła z wykładem dotyczącym świadomości młodych ludzi i umiejętności kontrolowania własnych poczynań w sieci. Ważna kwestią jaką poruszyła pani psycholog było zaprezentowanie cech osób, które mogą stać się pokrzywdzone w relacjach międzyludzkich w sieci oraz wskazane zostały warunki postępowania dla osób, których zadaniem jest ograniczenie nienawistnych treści. Ponadto opisane zostały profile ofiary i sprawcy zachowań naruszających dobra innych w cyberkontaktach.

Policjantka zajmująca się profilaktyką w Komendzie Powiatowej Policji w Szczytnie sierż. Agata Mendelewska przedstawiła młodym ludziom temat odpowiedzialności prawnej osób nieletnich oraz karnej w przypadku naruszenia czyichś dóbr osobistych. 

Ponadto spotkanie wsparli swoją obecnością policjanci dzielnicowi z rejonu miasta Szczytno, asp. szt. Paweł Ślubowski, asp. szt. Dariusz Berendt, st. asp. Justyna Samsel – Hryszkiewicz oraz mł. asp. Wojciech Tworkowski.

Debatę poprowadziła podkom. Ewa Szczepanek z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie.

Koordynatorami całego przedsięwzięcia byli nauczyciele z Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie pedagog szkolny Pani Marta Nagadowska, Pani Renata Kaczmarczyk, Pani Mirosława Oporek – Miedzińska oraz Pan Michał Napiórkowski.

Powrót na górę strony