Szczytno: Weekendowe działania „Młodość. Brawura. Prędkość”.
W miniony weekend na terenie naszego powiatu odbyły się działania pod nazwą „Młodość. Brawura. Prędkość”. Intensywne kontrole policyjne, ukierunkowane szczególnie na ujawnianie kierowców przekraczających prędkość, było podstawowym celem funkcjonariuszy. Przekroczenie dopuszczalnej prędkości jest główną przyczyną zdarzeń drogowych, a w wypadkach z tej przyczyny ginie największa liczba osób.
Najskuteczniejszym czynnikiem wpływającym na poprawę stanu bezpieczeństwa
w zakresie sieci dróg publicznych, zwłaszcza na drogach krajowych i wojewódzkich, jest sprawowanie nadzoru nad ruchem drogowym przez policjantów.
Licząc się z tym, że widok wozu policyjnego i funkcjonariuszy ruchu drogowego, w wyobraźni każdego kierowcy na związek przyczynowo skutkowy z przestrzeganiem bądź ignorowaniem przepisów ruchu drogowego. Odniesienie czysto formalne w postaci zagrożenia mandatem lub wnioskiem o ukaranie do sądu, jest czystym mobilizatorem dla wielu kierowców.
Dlaczego jednak wyłącza się ta samokontrola, gdy kierowca minie już patrol policyjny lub zakończona zostanie kontrola drogowa. To zagadnienie jest kluczowe w działaniach drogowych. Szczycieńscy policjanci postanowili podczas weekendu skierować na drogę większą ilość funkcjonariuszy.
Podczas działań, w miniony piątek i sobotę policjanci skontrolowali 95 kierowców, w tym 27 w przedziale wiekowym od 18 do 24 lat.
Funkcjonariusze zastosowali 59 postępowań mandatowych, gdzie 7 dotyczyło tzw. młodych kierowców.
W tym czasie funkcjonariusze w Rozogach ujawnili 42-latka, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 110 km/h. To skutkowało mandatem karnym dla kierowcy oraz przyznaniem mu 10 punktów karnych. Dodatkowo policjanci zatrzymali kierowcy uprawnienia do kierowania.
Z ruchu drogowego wyeliminowano także dwóch nietrzeźwych kierowców.
Pierwszy z nich to 39-letni mieszkaniec gminy Szczytno, który w Wawrochach jechał oplem corsa mając w organizmie ponad dwa promile alkoholu.
Oprócz tego w Szczytnie po ulicy Leyka poruszał się alfą romeo 33-letni mieszkaniec gminy Wielbark, mający w organizmie prawie dwa i pół promila. Mężczyzna nie posiadał także uprawnień do kierowania, ponieważ około tygodnia wcześniej zostało mu ono odebrane przez policjantów, po tym jak kierował autem na podwójnym gazie.
Ci kierowcy za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.
Ujawnienia ilość kierowców, sprawcy wykroczeń i przestępstw zaistniałych na drogach, świadczy o tym, że intensywne działania policyjne są potrzebne.
Pamiętajmy, że o bezpieczeństwo na drogach dbamy wszyscy. Brak kontroli nad rozpędzonym pojazdem często jest powodem zdarzeń drogowych.
Oby osoby, które mając tzw. „ciężka nogę”, ponosili jedynie dolegliwość w postaci mandatu karnego. Ogromną odpowiedzialnością bowiem jest sprawstwo wypadku, gdzie poszkodowani są ludzie, a także obrażenia własne kierowcy.