KWP/KGP: Dzień Odblasków
Komenda Główna Policji w ramach projektu Bezpieczeństwo w ruchu drogowym realizuje pilotażowy projekt pn. „Dzień Odblasków”. Założeniem działań jest promowanie używania elementów odblaskowych wśród uczestników ruchu drogowego. Policjanci podczas służby będą wręczali opaski odblaskowe oraz zawieszki zapachowe zarówno pieszym jak i kierującym. Przedsięwzięcie to ma również uświadomić uczestnikom ruchu jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest noszenie odblasków.
Na terenie całego kraju, rusza projekt pn. „Dzień Odblasków”. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie „Dzień Odblasków” organizowany jest co roku. Udział w wydarzeniu biorą wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Do akcji przyłączają się także norwescy celebryci, którzy rozdają odblaski na ulicach miast. Ponadto wzór i kształt odblasków każdego roku jest przygotowywany przez inną znaną osobę, a następnie promowany przez nią w mediach. Na przestrzeni lat akcja zyskała wielkie uznanie i bardzo dużą popularność. Celem projektu jest oczywiście zachęcanie jak największej liczby niechronionych uczestników ruchu drogowego do korzystania z elementów odblaskowych, nie tylko po zapadnięciu zmroku poza obszarem zabudowanym.
W Polsce „Dzień Odblasków” odbędzie się w środę (25.01.2017) po raz pierwszy. Wydarzenie promowane będzie przez znanego rysownika i satyryka Henryka Sawkę – autora rysunków odwzorowanych na opaskach odblaskowych, które wręczane będą w ramach działań. Szczecin i Gdańsk to miasta w których skupi się całe przedsięwzięcie. Ale także w województwie warmińsko –mazurskim, policjanci ruchu drogowego podczas służby będą wręczali opaski odblaskowe oraz zawieszki zapachowe zarówno pieszym jak i kierującym. Ma to na celu uświadomienie wszystkim uczestnikom ruchu jak ważnym elementem bezpieczeństwa jest noszenie odblasków.
Najlepszy prezent - bezpieczeństwo
Zgodnie z prawem, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Posiadanie elementu odblaskowego zwiększa widoczność pieszego na drodze do około 150 metrów. W tym przypadku kierowca ma więcej czasu na odpowiednią do warunków reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie czy nawet życie. Sytuacje, w której należy nosić elementy odblaskowe nie powinny ograniczać się tylko do obszaru niezabudowanego. Nawet w terenie zabudowanym, w świetle latarni, także w przypadku przechodzenia przez oświetlone przejście pieszy jest bardziej widoczny posiadając odblask, niż gdyby go nie miał.