Szczytno: Wspólnie wybiliśmy Rytm Wolnych Serc
„Utrwalajmy wśród młodych ludzi modę na życie bez uzależnień - życie bez narkotyków, alkoholu, bez przemocy”. Tym przesłaniem 1 czerwca 2016 roku rozpoczęło się w Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie spotkanie szczycieńskich policjantów z młodzieżą. Odczytano odezwę Społeczności Programu Profilaktyka a Ty: „Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm – Zryw Wolnych Serc. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka (…)” Dla zebranych Jarosław Chojnacki zaśpiewał hymn Pat-u „Nie wracajmy jeszcze na ziemię”.
Wczoraj w Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie odbyło się spotkanie, któremu przyświecała jedna główna myśl: „ Utrwalajmy wśród młodych ludzi modę na życie bez uzależnień – życie bez narkotyków, alkoholu i przemocy”.
Inicjatywa Społeczności Programu Profilaktyki a Ty Komendy Głównej Policji zawitała do Szczytna już po raz czwarty. Kolejny też raz szczycieńscy policjanci zainicjowali przedsięwzięcie, które połączyło młodzież i dorosłych jednym przesłaniem.
Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie insp. Cezary Gołota, Zastępca Komendanta Prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie insp. dr Danuta Bukowiecka, Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 dr Mariola Jaworska, Pan Lucjan Wołos Sekretarz Miasta Szczytno, Pan Arkadiusz Myślak Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Szczytnie oraz Pan Jarosław Chojnacki piosenkarz, pieśniarz i kompozytor wspólnie z zebranymi młodymi ludźmi, punktualnie o godz. 12.00 wykonali symboliczny gest deklarując swój sprzeciw wobec uzależnień i przemocy wśród dzieci i młodzieży. Odczytana została odezwa PaT-u:
„Zatrzymajmy się na chwilę, połóżmy prawą dłoń na sercu i przez 60 sekund wybijajmy wspólnie jego rytm – to „Zryw Wolnych Serc”. Serc wolnych od uzależnień, przemocy i obojętności na drugiego człowieka. Serc pięknych i zdrowych, w trosce o zdrowie fizyczne i społeczne. Serc silnych i pomocnych innym. Serc pokoleń. Serc ludzi, którzy mogą różnić się od siebie, ale potrafią działać wspólnie, by chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami i przemocą.
Tylko 60 sekund! Tak niewiele, a znaczyć będzie tak bardzo dużo.”
Insp. Cezary Gołota zwrócił się do młodzieży tymi słowami: „My dorośli jesteśmy po to aby, wskazywać młodzieży drogę wolną od uzależnień i podtrzymywać ich w trwaniu w prawidłowym i zdrowym rozwoju. Młodzież skupiona wokół PaT-u, rozwija swoje zainteresowania w takich obszarach jak muzyka, teatr, poezja, sport czy taniec. Ta energia i działanie ma pokazać, że nam dorosłym bardzo zależy na Was, że chcemy budować odpowiedzialne i zdrowe relacje w społeczeństwie. Uważam, że szacunek do drugiego człowieka i poszanowanie godności każdego jest stabilną podstawą do budowania społeczeństwa praworządnego.”
Podczas spotkania gość honorowy Pan Jarosław Chojnacki piosenkarz, pieśniarz i kompozytor wykonał utwory muzyczne. Wśród nich nie mogło zabraknąć hymnu Pat-u a mianowicie „Nie wracajmy jeszcze na ziemię.”
„Kierujcie się w życiu miłością i róbcie wszystko w taki sposób jakby były najważniejszymi rzeczami dla was.” To przesłanie, które Pan Jarosław na zakończenie przekazał młodzieży.