Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno : Dopalacze a codzienność – policjantka z wizytą w szkole w Lipowcu

Dopalacze kradną życie. Niebezpieczne substancje można kupić bez problemu – jakby była to mąka czy cukier. A najłatwiej przez Internet. O groźnych skutkach zażywania dopalaczy opowiadały w Zespole Szkół w Lipowcu policjantka z zespołu ds. profilaktyki społecznej nieletnich i patologii wspólnie z Panią Anną Kanak z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z Wydziału Promocji i Zdrowia.

W miniony czwartek policjantka szczycieńskiej komendy spotkała się z uczniami w Zespole Szkół w Lipowcu. Wizyta miała na celu ostrzec i uświadomić młodzież, że sięganie po dopalacze to droga donikąd. St. post. Izabela Głowacka opowiedziała uczniom o sloganach promującym dopalacze jako środki bezpieczne. Uświadomiła młodzież, że sprzedawcy fałszywie reklamują je jako środki pobudzające (np. poprawiające czasowo pamięć, koncentrację) czy pozwalające zrelaksować się. Jednocześnie producenci „dopalaczy” w ofercie zamieszczają informacje, że są to produkty kolekcjonerskie, nawozy do kwiatów czy sole do kąpieli „nie do spożycia przez ludzi”. Policjantka wyjaśniła uczniom, że  zażywanie substancji psychoaktywnych zwykle ma charakter impulsywny a wybór dopalaczy związany jest z ich łatwą dostępnością i faktem, że inne osoby w otoczeniu taką substancję już zażyły.

Pani Anna Kanak z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej z Wydziału Promocji i Zdrowia opowiedziała licznie zgromadzonym uczniom o rodzajach dopalaczy, skutkach ubocznych ich zażywania, a także o postępowaniu z osobą, która je zażyła. Młodzież uzyskała również informacje gdzie  osoby uzależnione od dopalaczy mogą się zgłosić i jak pomóc osobie uzależnionej.

W trakcie spotkania uczniowie mieli okazję zobaczyć dwa filmy edukacyjne Głównego Inspektora Sanitarnego. Oba filmy odpowiadają historię ludzi, którzy mieli w przeszłości styczność z używkami takimi jak alkohol, narkotyki czy papierosy. Świadomie wybrali inny tryb życia, kierując się wartościami takimi jak zdrowie, praca, szkoła i rodzina.

Na zakończenie wręczono młodzieży ulotki informacyjne  na temat środków odurzających typu dopalacze i szkodliwości ich zażywania. Broszura zawierała min. dane w tym imię i wiek osób,  które zmarły po zażyciu dopalaczy.

 

  • St. post. Izabela Głowacka opowiedziała uczniom o sloganach fałszywie promującym dopalacze jako środki bezpieczne.
  • Młodzież miała okazję zobaczyć przykładowe, kolorowe opakowania po dopalaczach.
  • Pani Anna Kanak opowiedziała o rodzajach dopalaczy i skutkach i zażywania.
Powrót na górę strony