Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Szczytno: Dzień Bezpiecznego Internetu – „Lepszy Internet zależy od Ciebie”

Szczycieńscy policjanci włączają się do akcji Dzień Bezpiecznego Internetu, której celem jest uświadomienie społeczeństwa przed realnymi zagrożeniami płynącymi z sieci. Hasło tegorocznych działań – „Lepszy Internet zależy od Ciebie”. Lepszy Internet, to bezpieczny Internet z poszanowaniem praw innych użytkowników Sieci, z zasadą ograniczonego zaufania.

Od powstania pierwszego minęło już ponad 60 lat. Rozwój technologiczny sprawił, że dawniej zajmujące całe pomieszczenia, dziś mieszczą się w małej torbie. Kiedyś dostępne tylko dla elity, dziś prawie każdy z nas go ma. O czym mowa? Odpowiedź jest prosta: komputery. Obok rozwoju komputerów pojawiły się również takie urządzenia jak: tablety, smartphone`y. To jedne z licznych urządzeń, które umożliwiają nam dostęp do Internetu. Bez wątpienia ułatwiają nam życie codzienne. Dzięki dostępowi do Internetu możemy załatwić wiele spraw bez wychodzenia z domu, np. zrobić przelew, zakupy, obejrzeć film czy też skontaktować się ze znajomymi.

Jego użytkowanie wiąże się również z wieloma zagrożeniami. I właśnie w celu minimalizacji tego ryzyka, z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który w tym roku przypada na 9 lutego. Jego celem jest propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, uwrażliwienie rodziców, nauczycieli i wychowawców na zagrożenia, jakie czyhają na najmłodszych w sieci oraz nagłośnienie tematyki bezpieczeństwa online.

Hasło tegorocznych działań - „Lepszy Internet zależy od Ciebie” - ma zwrócić uwagę na słownictwo.

Szczycieńscy funkcjonariusze radzą co zrobić, by uchronić się przed niebezpieczeństwami płynącymi z sieci:

  • jeżeli korzystamy w domu z sieci bezprzewodowej (WiFi) odpowiednio skonfigurujmy router. Hasła zabezpieczające należy tworzyć, używając cyfr, małych i dużych liter oraz znaków specjalnych. Przy wyborze kupna routera sugerujmy się nie tyle ceną, co możliwością szyfrowania WPA czy WPA2,
  • używajmy programów antywirusowych, które uchronią nas przed niepożądanymi wirusami i innymi niebezpieczeństwami. Nie zapomnijmy o systematycznej aktualizacji,
  • uważajmy na e-maile niewiadomego pochodzenia, które zawierają podejrzane załączniki, nigdy ich nie otwierajmy,
  • nie odpisujmy na spamy, ponieważ nasz e-mail zostanie uznany za aktywny i będą do nas przysyłane kolejne wiadomości z podejrzana treścią.

Szczególnie narażone na treści zawarte w Internecie są dzieci i młodzież, które częściej korzystają z komputera, częściej podejmują ryzyko, przez zwykłą ciekawość, wchodzą na różnego rodzaju strony o treści mogącej wpłynąć na zachowanie. Często treści te są nieadekwatne do wieku przeglądających. Ważną rolę w procesie uświadamiania najmłodszych odgrywają rodzice. To oni jako pierwsi powinni poinformować swoje pociechy o możliwych zagrożeniach.

Rady dla rodziców:

  • porozmawiaj ze swoim dzieckiem, omów kwestie bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu,
  • kontroluj, co twoje dziecko robi w sieci, na jakie strony zagląda, jakich szuka informacji. Pamiętaj o poszanowaniu prywatności,
  • w przypadku napotkania w Internecie nielegalnych treści nie zastanawiaj się i zgłoś ten fakt na Policję,
  • porozmawiaj z informatykiem o możliwości blokady niektórych stron.

Często rodziców nurtuje pytanie: „co powiedzieć dzieciom, na co powinny uważać, do kogo mają zwrócić się o pomoc, w przypadku problemów w sieci”. Odpowiedz jest prosta.

Oto kilka rad przygotowanych dla dzieci:

  • pamiętaj, że przyjaciele poznani w Internecie mogą nie być tymi, za których się podają – w rzeczywistości możesz rozmawiać z osobą, która ma wobec ciebie złe zamiary,
  • nie podawaj w Internecie swojego nazwiska, wieku, numeru telefonu – najlepiej jest posiadać swój nick, internetową ksywkę,
  • nie umawiaj się z osobami poznanymi przez Internet,
  • uważaj na e-maile otrzymane od nieznajomych, nigdy nie otwieraj podejrzanych załączników i nie otwieraj linków przesłanych ci przez nieznaną osobę – mogą zawierać wirusy,
  • traktuj innych z szacunkiem, nie wyzywaj, nie strasz, nie obrażaj,
  • rozmawiaj z rodzicami o Internecie, zaproś ich na twoje ulubione strony, pokaż im jak szukać w Internecie informacji – zostań ich nauczycielem,
  • w razie zagrożenia szukaj pomocy u dorosłych – rodziców, pedagoga, policjanta.

Komputery i urządzenia cyfrowe oraz Internet odgrywają coraz większą rolę w prowadzeniu nielegalnej działalności lub też w znaczny sposób pomagają w jej prowadzeniu, poprzez możliwości, które oferuje, tj: nielegalny handel w sieci, pirackie oprogramowanie, różnego rodzaju oszustwa (aukcje internetowe, ogłoszenia, oferty zarobkowania, usługi medialne) oraz przestępczość z wykorzystaniem elektronicznych instrumentów płatniczych. To wszystko czyni z komputerów i globalnej sieci Internet potężne narzędzie do popełniania przestępstw.

Korzystając z Internetu zastanówmy się czy wykonywane przez nas działanie jest zgodne z prawem. Traktujmy innych użytkowników tak, jakbyśmy sami chcieli być traktowani. Nie bójmy zgłaszać Policji wszelkich przestępstw związanych z Internetem.

Wszelkie informacje dot. Dnia Bezpiecznego Internetu można znaleźć na stronach internetowych: www.dbi.pl, www.sieciaki.pl.

Zaplanowane działania profilaktyczne przez szczycieńskich policjantów w ramach „Dnia Bezpiecznego Internetu”:

Komenda Powiatowa Policji w Szczytnie

W dniu 15 lutego 2016 roku w godz. 9.00 – 11.00 w Zespole Szkół w Pasymiu funkcjonariusze przeprowadzą zajęcia edukacyjno-profilaktyczne z zakresu unikania zagrożeń na jakie narażenia są małoletni w cyberprzestrzeni.

Zajęcia będą skierowane do trzech grup wiekowych tj. uczniów klas I- III SP oraz IV-VI SP a także I-III GM. Uczniom młodszym zaprezentowany zostanie film z serii „Owce w sieci”. Ze starszymi uczniami spotka się policjant z Przestępczości Gospodarczej WDŚ KPP w Szczytnie i poinformuje o realnie występujących przestępstwach oszustw internetowych.

 

Powrót na górę strony