Policyjny dozór za znęcanie się nad partnerką i jej dziećmi
Znęcanie się nad osobą najbliższą jest przestępstwem ściganym z urzędu. W takich przypadkach Policja ma obowiązek zawsze interweniować, a w przypadku stwierdzenia przemocy domowej założyć „Niebieską Kartę”. Tak też było w przypadku 36-latka, który usłyszał już zarzut znęcania się nad partnerką oraz jej dziećmi. Prokurator objął go policyjnym dozorem oraz nakazał opuszczenie wspólnie zajmowanego lokalu oraz zakazał kontaktowania się z pokrzywdzoną i jej dziećmi.
36-letni mieszkaniec Szczytna podejrzany jest o to, że w okresie od 2023 roku do lipca 2025 roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją partnerką i jej dziećmi. Mężczyzna znajdując się pod wpływem alkoholu wszczynał awantury domowe, podczas których wyzywał kobietę, kopał i popychał, ponadto wyzywał również dzieci partnerki. Podejrzany o znęcanie się 36-latek został skutecznie odizolowany od pokrzywdzonej i jej dzieci. Policjanci objęli rodzinę procedurą „Niebieskiej Karty” oraz zastosowali wobec sprawcy przemocy nakaz opuszczenia mieszkania oraz zakaz zbliżania się i kontaktowania z kobietą oraz jej dziećmi.
Na wniosek funkcjonariuszy, prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór, zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną i jej dziećmi oraz nakaz opuszczenia wspólnie zajmowanego lokalu.
Teraz mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat.
Niestosowanie się do zakazów i nakazów wydanych przez policję lub prokuraturę stanowi przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, za które grozi kara pozbawienia wolności do lat 5.
Wszelkie decyzje wydane przez organy ścigania mają moc prawną i są obowiązujące. Ich lekceważenie może prowadzić do wszczęcia postępowania karnego i poważnych konsekwencji prawnych.
Przemoc domowa to poważne przestępstwo. Może mieć formę fizyczną, psychiczną, seksualną, ekonomiczną lub emocjonalną. Niezależnie od tego jak wygląda – zawsze jest naruszeniem prawa do bezpieczeństwa i godności.
Jeśli jesteś ofiarą przemocy domowej lub podejrzewasz, że ktoś z Twoich bliskich jej doświadcza – nie zwlekaj. Zgłoszenie przemocy na policję to krok w stronę ochrony życia i zdrowia. Każde zgłoszenie jest traktowane poważnie i objęte procedurą zapewniającą pomoc oraz wsparcie.