Aktualności

Szczytno: Rodzicu! Czy wiesz, co robi Twoje dziecko w „wirtualnym świecie”?

Data publikacji 02.05.2025

Długi weekend majowy to czas, gdy uczniowie mają wolne od zajęć lekcyjnych, co pozwoli im na odpoczynek przed „ostatnią prostą” przed wakacjami. Obecnie większość dzieci i nastolatków posiada telefon komórkowy lub inne urządzenie z dostępem do Internetu. „Wirtualny świat” to kopalnia kreatywności i informacji, w której niestety znajdują się zagrożenia. Przed rozpoczęciem „majówki” sierż. szt. Joanna Manelska spotkała się z rodzicami uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzynach, aby porozmawiać o bezpieczeństwie ich pociech w cyberprzestrzeni.

Wielu rodziców jest przekonanych, że zna wszystkich znajomych i przyjaciół swoich dzieci. Najczęściej są to relacje zawierane z osobami z klasy oraz bliskiego sąsiedztwa, tzw. „podwórka” lub z zajęć pozalekcyjnych. A co ze znajomymi z portali społecznościowych i komunikatorów internetowych? Internet jest wspaniałym narzędziem do nauki, oglądania filmów, czytania książek i innych aktywności. Dzieci i młodzież często wykorzystują wirtualną przestrzeń do zawierania nowych znajomości, co może zakończyć się przyjaźnią na długie lata lub niestety mniej szczęśliwym zakończeniem. Z Internetu może korzystać każdy, co wiąże się z wieloma zagrożeniami, gdyż nie wszyscy mają dobre intencje. O cyberzagrożeniach przed rozpoczęciem długiego weekendu majowego uświadamiała sierż. szt. Joanna Manelska z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie. Policjantka spotkała się z rodzicami uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Orzynach, z którymi rozmawiała o zagrożeniach w Internecie i sposobach przeciwdziałania im.

Na co rodzice powinni zwracać uwagę?

  • Niebezpieczne treści w Internecie – cyberprzestrzeń pełna jest wulgaryzmów, przemocy, pornografii oraz materiałów rasistowskich i dyskryminacyjnych. Rodzice nie zawsze są świadomi tego, co oglądają i czytają ich pociechy w Internecie. Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie programów filtrujących treści oraz blokad rodzicielskich, gdyż dzięki nim dorośli mają kontrolę nad aktywnością dziecka w sieci.

  • Zawieranie znajomości w mediach społecznościowych – głównie na portalach społecznościowych dochodzi do nękania, obrażania oraz publikowania ośmieszających zdjęć i filmów. Rodzice powinni zwracać uwagę na to, jak ich dzieci zachowują się na takich portalach oraz jakie materiały zamieszczają. Dziecko może być ofiarą cyberprzemocy, ale też i jej sprawcą. Natomiast nawiązywanie internetowych znajomości może grozić tym, że dziecko stanie się ofiarą wyłudzeń, molestowania seksualnego oraz innych przestępstw.

  • Naruszenie prywatności i kradzież tożsamości – korzystanie z Internetu może być bezpieczne, ale tylko przy zachowaniu zdrowego rozsądku. Nieświadome zagrożeń dziecko może udostępniać w Internecie prywatne dane, hasła, numery telefonów, adresy lub numery kard kredytowych. Należy uczulić dzieci, że zbyt duża wylewność, dzielenie się szczegółowymi informacjami lub zdjęciami w Internecie, mogą przynieść negatywne konsekwencje.

(ep)

  • Spotkanie z rodzicami uczniów
    Spotkanie z rodzicami uczniów
  • Spotkanie z rodzicami uczniów
    Spotkanie z rodzicami uczniów
Powrót na górę strony