Szczytno: Debata społeczna pn. „Młody trzeźwy kierowca” w Zespole Szkół nr 2 w Szczytnie
Uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu Szczytna w piątek mieli okazję dowiedzieć się, jak być dobrym kierowcą oraz jak się zachować w sytuacjach kryzysowych na drodze. Wzięli oni udział w ewaluacyjnej debacie społecznej pn. „Młody trzeźwy kierowca”, która została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Szczytnie w Zespole Szkół nr 2 im. J. Śniadeckiego w Szczytnie.
W piątek (11.04.2025 r.) w Zespole Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie odbyła się ewaluacyjna debata społeczna pn. „Młody trzeźwy kierowca”, która została zorganizowana przez Komendę Powiatową Policji w Szczytnie przy współpracy z Zespołem Szkół nr 2 w Szczytnie. W przedsięwzięciu udział wziął Starosta Powiatu Szczycieńskiego Pan Jarosław Matłach, a także nauczyciele, uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu Szczytna oraz mieszkańcy miasta.
Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podinsp. Jakub Sylwestrzak oraz Starosta Powiatu Szczycieńskiego Pan Jarosław Matłach oficjalnie rozpoczęli debatę. Pan Komendant omówił cele tego przedsięwzięcia i omówił najważniejsze kwestie dotyczące początkujących kierowców. Pan Starosta podczas swojej wypowiedzi wskazał, jak istotne jest w obecnych czasach posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami, jednak podkreślił, że wiążą się z tym obowiązki i odpowiedzialność. Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Szczytnie Pani Alina Niezgoda przywitała wszystkich uczestników i podziękowała za przygotowanie debaty. Pani Dyrektor wyjaśniła uczniom, dlaczego tak ważne jest ich uświadamianie na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Pierwszym prelegentem podczas debaty był p.o. Kierownika Rewiru Dzielnicowych Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie st. asp. Grzegorz Licki, który omówił zasady działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie służące do przekazywania informacji Policji o miejscach, w których występują konkretne zdarzenia, mające wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dodatkowo opowiedział o bezpłatnej aplikacji „Moja Komenda”, która pozwala w szybki i prosty sposób skontaktować się z daną jednostką Policji oraz dzielnicowym konkretnego rejonu.
Kolejną prelekcję wygłosił Naczelnik Wydziału Inspekcji Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Olsztynie – Pan Rafał Pudelski. Prelegent omówił najważniejsze zasady obowiązujące w ruchu drogowym, a także omówił, w jaki sposób powinien zadbać o swoje bezpieczeństwo początkujący kierowca. Pan Naczelnik poruszył także kwestię odpowiedniego stanu technicznego pojazdu, który również ma duży wpływ na bezpieczeństwo kierowcy, jak również innych uczestników ruchu drogowego.
Następnie uczestnicy debaty dowiedzieli się, jakie konsekwencje ponoszą sprawcy wykroczeń lub przestępstw popełnionych w ruchu drogowym. Nie zabrakło także tematu prowadzenia pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie mł. asp. Kamil Mydło opowiedział także o zasadach korzystania z urządzeń wspomagających ruch oraz urządzeniach transportu osobistego.
Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szczytnie st. kpt. Paweł Kozłowski wyjaśnił, jak powinien zachować się każdy świadek zdarzenia drogowego. Podkreślił on, jak ważna jest natychmiastowa reakcja oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia.
Natomiast Koordynator Pogotowia Ratunkowego w Szczytnie - Pan Grzegorz Achremczyk wskazał, jakie urazy są najczęściej spotykane u poszkodowanych w wypadkach drogowych oraz jaki mają one wpływ na ich dalsze życie. Szef szczycieńskiego pogotowia ratunkowego także zaznaczył, jak ważna jest szybka reakcja świadków, gdyż pierwsza pomoc może uratować życie.
Na zakończenie debaty Komendant Powiatowy Policji w Szczytnie podinsp. Jakub Sylwestrzak oraz Starosta Powiatu Szczycieńskiego Pan Jarosław Matłach podsumowali przekazane treści podczas tego przedsięwzięcia. Pan Komendant podziękował zebranym gościom oraz prelegentom za zabranie głosu i przekazanie ogromnej dawki wiedzy.
Następnie uczestnicy przedsięwzięcia zostali zaproszeni na boisko szkolne, gdzie każdy z nich mógł skorzystać z symulatora dachowania. Uczniowie mogli przekonać się, jak niebezpieczne może być takie zdarzenie. Ponadto każdy z nich mógł także przekonać się, jak alkohol wpływa na percepcję człowieka, dzięki alkogoglom. Na boisku znajdowały się również pojazd służbowy Policji oraz wóz straży pożarnej. Uczestnicy mogli zapoznać się z wyposażeniem tych pojazdów oraz porozmawiać z funkcjonariuszami na temat służby.
(ep)
-
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie -
Debata społeczna w ZS nr 2 w Szczytnie