Aktualności

Szczytno: Debata społeczna pn. „Żyję bez przemocy”

Data publikacji 27.11.2024

W Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbyła się ewaluacyjna debata społeczna, w której udział wzięli uczniowie szkół średnich ze Szczytna oraz mieszkańcy miasta. Debata odbyła się pod hasłem „Żyję bez przemocy”, podczas której omówione zostało zjawisko przemocy oraz sposoby przeciwdziałania jej. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury Społecznej w Szczytnie.

We wtorek (26.11.2024 r.) w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie odbyła się ewaluacyjna debata społeczna pn. „Żyję bez przemocy”. W debacie udział wzięli I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie podinsp. Paweł Przybyłek, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie Pani Hanna Bojarska oraz zaproszeni goście, nauczyciele, pedagodzy, uczniowie szkół średnich z miasta Szczytno, a także mieszkańcy Szczytna.

Po rozpoczęciu debaty wszyscy uczestnicy uczcili „minutą ciszy” pamięć tragicznie zmarłego Policjanta sierż. szt. Mateusza Biernackiego. Funkcjonariusz Komendy Stołecznej Policji został postrzelony podczas interwencji w dniu 23 listopada 2024 roku. Niestety mimo wysiłków lekarzy, zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Hanna Bojarska oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Paweł Przybyłek oficjalnie przywitali przybyłych gości oraz przedstawili cel debaty. Następnie głos zabrał dzielnicowy miasta i gminy Pasym st. asp. Grzegorz Licki, który przedstawił sposób działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa jako narzędzia służącego do przekazywania informacji Policji o miejscach i zdarzeniach, które mają wpływ na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Dodatkowo opowiedział również o darmowej aplikacji „Moja Komenda”, która pozwala w szybki i prosty sposób skontaktować się z daną jednostką Policji oraz dzielnicowym ze wskazanego rejonu. W celu użycia aplikacji nie ma potrzeby dostępu do Internetu. Kolejnym prelegentem była Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego w Szczytnie Pani Ewa Stepnowska, która wskazała zakres działania Zespołu oraz rodzaj pomocy, jaki może zapewnić instytucja. Następnie uczestnicy debaty mieli możliwość obejrzeć film przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Szczytnie. Tematyką filmu były rodzaje przemocy, a także sposoby radzenia sobie z nią. Młodzież wskazała, jakie zachowania powinny być alarmujące i motywujące do przeciwdziałania temu zjawisku. Później głos zabrała Pani Izabela Sadkowska, która opowiedziała o działaniach realizowanych przez Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doznających Przemocy Domowej w Olsztynie w ramach przeciwdziałania temu zjawisku. Prelegentka wskazała, na jaką pomoc może liczyć każda dorosła, jak również małoletnia ofiara przemocy. Następnie uczestnicy debaty mieli możliwość wysłuchać głosu uczniów Zespołu Szkół nr 2 im. Jędrzeja Śniadeckiego w Szczytnie. Podczas wygłoszonej prelekcji poruszony został temat przemocy rówieśniczej, który niestety pojawia się bardzo często w murach szkoły. Pani Monika Ciecierska-Chełstowska – Wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczytnie opowiedziała, jakie mogą być konsekwencje emocjonalne i społeczne nie tylko osób doświadczających przemocy, ale także jej świadków. Prelegentka wykorzystując podczas swojego przemówienia ziemniaki, porównała je do negatywnych uczuć, które noszone przez zbyt długi czas, mogą zacząć doskwierać człowiekowi i stać się przyczyną depresji oraz innych zaburzeń. Uczniowie z Zespołu Szkół nr 3 im. Jana III Sobieskiego w Szczytnie również wygłosili prelekcję na temat przemocy i sposobów jej działania, na przykładzie historii nastolatków, którzy stali się ofiarami przemocy. Pani Karolina Solus z Fundacji Kapitana Nemo opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z przemocą. Prelegentka podzieliła się swoimi przeżyciami pokazując, że każdy może stać się ofiarą przemocy, a w takim przypadku należy dbać o swoje dobro i należy jak najszybciej zacząć działać.

Na koniec Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Hanna Bojarska oraz I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji podinsp. Paweł Przybyłek podsumowali treści przekazane podczas debaty i podziękowali zebranym gościom. Podziękowali również osobom, które wzięły czynny udział w debacie, prelegentom oraz uczniom, a następnie wręczyli im podziękowania przygotowane przez Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Szczytnie Panią Hannę Bojarską oraz Komendanta Powiatowego Policji w Szczytnie podinsp. Jakuba Sylwestrzaka.

(ep)

  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
  • Debata społeczna
    Debata społeczna
Powrót na górę strony