Aktualności

Szczytno: Działania szczycieńskich policjantów w ramach „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach”

Data publikacji 23.10.2024

Od 21 do 25 października 2024 roku na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zaplanowano działania pn. „Tydzień świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach". Szczycieńscy policjanci w związku z tym przedsięwzięciem przygotowują edukacyjne prelekcje, a w Pasymiu w piątek 25 października na rynku stanie Punkt Mobilny Pomocy Ofiarom Przestępstw, w którym osoby zainteresowane będą mogły otrzymać poradę lub złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

W Polsce w minionym roku 2023 ponad 17 tysięcy dzieci doświadczyło przemocy domowej. Październik jest miesiącem, w którym szczególnie akcentowany jest sprzeciw wobec temu procederowi, gdyż obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy, a w całym kraju trwa kampania społeczna „Dzieciństwo bez Przemocy”.

Policjanci na co dzień są gotowi, aby pomagać i wysłuchać każdą osobę, która potrzebuje pomocy w różnym zakresie. Jednak ten tydzień jest wyjątkowy, gdyż funkcjonariusze z województwa warmińsko-mazurskiego skupiają się na ofiarach przemocy domowej. Szczycieńscy policjanci w ramach trwającego „Tygodnia świadomości przemocy domowej na Warmii i Mazurach” przeprowadzą edukacyjne prelekcje.

Natomiast w piątek 25 października br. na ul. Rynek 10A w Pasymiu (w pobliżu budynku Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasymiu) pojawi się Punkt Mobilny Pomocy Ofiarom Przestępstw. W godzinach 11:00-14:00 dyżur będą pełnić policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie (policjant służby kryminalnej, policjant dzielnicowy, koordynator procedury „Niebieska Karta”) oraz pracownik Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pasymiu. Celem działań jest udzielenia porad prawnych mieszkańcom powiatu szczycieńskiego oraz przyjmowanie zawiadomień dotyczących popełnionych przestępstw.

 

 

Zachęcamy również do skontaktowania się ze swoim dzielnicowym, który udzieli porady lub podejmie odpowiednie działania:

  • Miasto Szczytno – Rejon 1

asp. Kamil Niedziela nr tel. 887-876-258

  • Miasto Szczytno – Rejon 2

st. sierż. Pamela Perdjon nr tel. 887-876-077

  • Miasto Szczytno – Rejon 3

st. sierż. Mateusz Rosa nr tel. 887-876-098

  • Miasto Szczytno – Rejon 4

Zastępstwo za dzielnicowego pełni: asp. Kamil Niedziela nr tel. 887-876-258

 

  • Gmina Szczytno – Rejon 5

mł. asp. Kamil Szczepanek nr tel. 887-876-478

  • Gmina Szczytno – Rejon 6

mł. asp. Maciej Boszko nr tel. 887-876-148

  • Gmina Dźwierzuty – Rejon 7

mł. asp. Grzegorz Trojanowicz nr tel. 606-640-729

  • Miasto i Gmina Pasym – Rejon 8

st. asp. Grzegorz Licki nr tel. 606-926-083

  • Gmina Jedwabno – Rejon 9

sierż. szt. Justyna Magnuszewska nr tel. 606-926-087

  • Miasto i Gmina Wielbark – Rejon 10

asp. Tomasz Bielski nr tel. 600-022-732

  • Gmina Świętajno – Rejon 11

st. sierż. Damian Lemański nr tel. 606-926-079

  • Gmina Rozogi – Rejon 12

mł. asp. Radosław Dąbkowski nr tel. 606-640-723

 

Przypominamy, że każdy może skontaktować się z dzielnicowym obejmującym rejon jego miejsca zamieszkania, za pomocą mobilnej aplikacji „Moja Komenda”. Jest to aplikacja, której możemy używać na telefonach komórkowych z systemem Android oraz iOS. Aplikacja nie wymaga stałego połączenia z Internetem i jest bezpłatna. Wpisując w wyszukiwarkę swoje miejsce zamieszkania, aplikacja wskazuje najbliższą jednostkę Policji oraz dzielnicowego wraz z numerem kontaktowym, który obejmuje swoim działaniem dany rejon. Kolejnym bezpłatnym narzędziem jest Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która służy do anonimowego wskazywania policjantom miejsc, gdzie występują różnego rodzaju zagrożenia, np. spożywanie alkoholu w miejscu  niedozwolonym, kłusownictwo oraz inne. Działanie jest proste: wybieramy miejsce zagrożone, następnie wskazujemy kategorię i opisujemy dokładnie, co się dzieje w danym miejscu, w jakie dni tygodnia oraz w jakich porach dnia i nocy. Policjanci otrzymają takie zgłoszenie, które będą musieli zweryfikować. W przypadku ujawnienia danego zagrożenia, zostaną podjęte odpowiednie środki.

Pamiętajmy jednak, że w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia ludzkiego należy powiadomić jak najszybciej służby ratunkowe, dzwoniąc na numer alarmowy 112!

(ep)

Powrót na górę strony