Szczytno: Rozpoczął się sezon grzewczy – zadbaj o bezpieczeństwo
Okres jesienno-zimowy to czas, w którym zwiększa się częstotliwość użytkowania pieców wykorzystujących różne rodzaje opału. Wiele osób korzysta również z urządzeń dogrzewających pomieszczenia. Niewłaściwe ich użytkowanie może doprowadzić do zagrożenia zdrowia, a nawet życia ludzi oraz utraty mienia. Policjanci przypominają o regularnym kontrolowaniu stanu pieców, kominów oraz urządzeń dogrzewających, aby chronić siebie i domowników przez pożarem lub zatruciem tlenkiem węgla (czadem).
W miniony weekend strażacy oraz policjanci interweniowali kilka razy na terenie powiatu szczycieńskiego, w związku z pożarami sadzy w kominie. W sobotnie popołudnie (19.10.2024 r.) służby ratunkowe pracowały w Wawrochach, wieczorem w miejscowości Lipowiec Mały, natomiast w niedzielę (20.10.2024 r.) przed godziną 4:00 w Spychowie. Na szczęście osoby znajdujące się w budynkach nie odniosły żadnych obrażeń, a domy nie uległy uszkodzeniu.
W trakcie sezonu grzewczego zwiększa się zagrożenie pożarowe, którego można uniknąć, dzięki regularnym przeglądom kominiarskim oraz zachowaniu czystości komina. Jednak pożar nie jest jedynym zagrożeniem dla ludzi i zwierząt, gdyż wraz z nim wzrasta zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla, czyli tzw. czadem. Jest to bezwonny i bezsmakowy gaz, dlatego bardzo ciężko zauważyć jego obecność. Główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla jest niesprawność przewodów wentylacyjnych oraz spalinowych.
Jedynym sposobem na zauważenie obecności tego śmiertelnego zagrożenia jest czujnik, który warto zainstalować w mieszkaniu lub domu. Takie urządzenie nie kosztuje wiele, a może uratować życie!
Objawy zatrucia czadem:
- zawroty i ból głowy,
- osłabienie i zmęczenie,
- duszności, a także trudności z oddychaniem,
- senność,
- nudności i wymioty,
- przy silnym zatruciu: utrata przytomności.
Jak zapobiec zatruciom tlenkiem węgla?
- Skontaktuj się ze specjalistą, który skontroluje stan systemu grzewczego domu lub mieszkania. Nie wykonuj takich czynności we własnym zakresie!
- Zainstaluj czujniki tlenku czadu oraz dymu, które zaalarmują w przypadku wystąpienia zagrożenia.
- Nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych oraz zapewnij odpowiednią mikrowentylację w pomieszczeniu, gdzie znajduje się piec.
- Piec i podgrzewacz wody używaj w odpowiedni sposób, zgodnie z instrukcją producenta.
(ep)