Szczytno: Spotkanie z młodzieżą z Internatu przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie na temat handlu ludźmi
Przestępstwo handlu ludźmi jako współczesna forma niewolnictwa stanowi jedną z najcięższych zbrodni, godzącą w podstawowe wartości człowieka, jakimi są wolność i godność ludzka. Grupy przestępcze zajmujące się tym procederem wykorzystują różne sposoby, aby zwerbować osoby szukające pracy. Młodzież z Internatu przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie podczas spotkania dowiedziała się, jak unikać tego zagrożenia oraz jak rozpoznać podejrzane „oferty pracy”.
W środę (16.10.2024 r.) w Internacie przy Zespole Szkół nr 3 w Szczytnie odbyło się spotkanie profilaktyczno-informacyjne z uczniami szkół średnich. Spotkanie poprowadziła policjantka z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie sierż. szt. Joanna Manelska. W trakcie spotkania policjantka poinformowała o zagrożeniach związanych z poszukiwaniem pracy za granicą, a także udzieliła cennych wskazówek, dzięki którym młodzież może zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Funkcjonariuszka szczególną uwagę zwróciła na to, aby nie podejmować żadnej pracy bez uprzedniego, dokładnego sprawdzenia jej legalności. Spotkanie było idealną okazją, aby poruszyć także temat cyberprzestępczości oraz sposobów przeciwdziałania temu zjawisku.
Zgodnie z art. 115 §22 Kodeksu Karnego, handlem ludźmi jest:
„ (…) werbowanie, transport, dostarczanie, przekazywanie, przechowywanie lub przyjmowanie osoby z zastosowaniem:
- Przemocy lub groźby bezprawnej,
- Uprowadzenia,
- Podstępu,
- Wprowadzenia w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania,
- Nadużycia stosunku zależności, wykorzystania krytycznego położenia lub stanu bezradności,
- Udzielenia albo przyjęcia korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy osobie sprawującej opiekę lub nadzór nad inną osobą (…)”
Wyjeżdżając za granicę należy sprawdzić dokładnie wiarygodność pracodawcy i upewnić się, co do legalności zatrudnienia. Na stronach internetowych Europejskiej Służby Zatrudnienia oraz Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia można sprawdzić, czy dana agencja zatrudnienia jest zarejestrowana i legalnie działa.
Sprawcy dokonują werbunku ofiar wykorzystując między innymi przemoc lub groźby bezprawne, uprowadzenia oraz podstęp, a także wręczając lub obiecując korzyści majątkowe ich opiekunom. Jest to przestępstwo nawet w sytuacji kiedy ofiara wyrazi zgodę na warunki, jakie oferują jej sprawcy. Najczęściej ofiarami handlu ludźmi są osoby bezradne, znajdujące się w krytycznym położeniu, które nie mają pojęcia o tym, że osoba, która oferuje im pomoc jest członkiem grupy przestępczej zajmującej się handlem ludźmi.
Ofiarami handlu ludźmi są nie tylko kobiety, ale również mężczyźni i dzieci. Zmuszani są do ciężkiej, wyczerpującej pracy, do uprawiania prostytucji, popełniania przestępstw, żebrania oraz innych zachowań, które przynoszą zysk ich sprawcom. Ofiary najczęściej przewożone są z krajów stosunkowo biedniejszych do tych bardziej zamożnych.
Ludzie, którzy stają się ofiarami tego procederu traktowani są jak towar przekazywany z rąk do rąk. Poprzez stosowane przez oprawców zastraszanie oraz dręczenie fizyczne i psychiczne, ofiary tracą poczucie własnej wartości oraz zdrowie. Trauma po takich wydarzeniach może towarzyszyć im przez resztę życia. O problemie, jakim jest handel ludźmi, należy pamiętać każdego dnia, nie tylko w okresie wakacji czy urlopów. Warto wiedzieć jak ustrzec się przed takimi zjawiskami oraz dokąd udać się po pomoc. Jeżeli stałeś się ofiarą handlu ludźmi, zwróć się do ekspertów Krajowego Centrum Konsultacyjno-Interwencyjnego: nr tel. 22 628 01 20, e-mail: info@kcik.pl. Ponadto w Wydziale do Walki z Handlem Ludźmi Biura Służby Kryminalnej KGP funkcjonuje skrzynka mailowa handelludzmibsk@policja.gov.pl, na którą każdy może przesłać informacje o zaobserwowanych znamionach tego przestępstwa.
(ep)