Szczytno: Wypoczywaj nad wodą z głową! Oprócz przysługujących praw, przypominamy również o ciążących obowiązkach
Każdy z nas ma prawo do odpoczynku i rekreacji nad wodą. Jednak należy pamiętać, że oprócz praw, ciążą na nas również pewne obowiązki. Policyjni wodniacy przypominają o zasadach bezpieczeństwa oraz obowiązujących przepisach. Tylko zdrowy rozsądek i przestrzeganie zasad, może uchronić nas przed nieszczęśliwymi zdarzeniami.
Korzystając z uroków pogody, wiele osób spędza czas na skuterach wodnych. Jest to sprzęt do rekreacji o małej mocy silnika do 10 kW. Podczas kontroli nad wodą, policyjni wodniacy sprawdzają wymagane wyposażenie oraz stan trzeźwości osoby korzystającej ze skutera. Aby pływać taką jednostką, wymagany jest patent sternika motorowodnego. Można uzyskać go już w wieku 14 lat po zdaniu egzaminu. Funkcjonariusze zwracają także szczególną uwagę na podstawową wiedzę dotyczącą przepisów Ustawy o żegludze śródlądowej z dnia 21 grudnia 2000 roku oraz wiedzę z zakresu przepisów żeglugowych, znajomość znaków i sygnałów żeglugowych.
Niestety bardzo często się zdarza, że skuterami wodnymi pływają osoby nieposiadającego do tego uprawnień oraz wystarczającej wiedzy. Skutery wodne potrafią rozwijać duże prędkości, a upadek z niego i uderzenie w wodę, porównywalne jest do upadku na beton. Aby jazda taką jednostką pływającą była bezpieczna, należy pamiętać przede wszystkim o kamizelce asekuracyjnej! Nawet osoba umiejąca pływać, podczas wypadku, może nie być w stanie unosić się sama na wodzie. Dlatego tak ważne jest korzystanie z kamizelki.
Patent sternika motorowodnego daje również możliwość:
- prowadzenia łodzi motorowych po wodach śródlądowych,
- prowadzenia łodzi motorowych o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich, w strefie do 2 mil morskich od brzegu w porze dziennej.
Osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, mogą prowadzić jachty motorowe o mocy silnika do 60 kW.
Wielu turystów korzysta także w innych sposób z uroków Wielkich Jezior Mazurskich. Pływanie rowerkiem wodnym jest kolejną ze znanych nam form rekreacji. Dzięki zastosowaniu się do kilku rad, pobyt nad jeziorem zakończy się miłymi wspomnieniami:
- Wsiadając do rowerka wodnego, załóż kamizelkę asekuracyjną.
- Nie wskakuj do wody będąc rozgrzanym! Szok termiczny organizmu może spowodować skurcz mięśni, który uniemożliwi dopłynięcie do rowerka.
- Gwałtowny skok do wody może skutkować wywróceniem się rowerka. Osoby znajdujące się w nim mogą wpaść do wody, co również może okazać się niebezpieczne.
- Nie spożywaj alkoholu podczas pływania rowerkiem.
- Dopilnuj, aby dzieci miały prawidłowo założone kamizelki.
- Sprawdź pogodę przed wypłynięciem i obserwuj zmieniające się warunki atmosferyczne.
Nie tylko nad jeziorem można aktywnie spędzać wolny czas. Wiele osób korzysta z urokliwych, płytkich rzek, na których odbywają się spływy kajakowe. Tutaj również uczestnicy spływów zobligowani są do korzystania z kamizelek asekuracyjnych i niespożywania alkoholu. Przypominamy również o tym, że każdy gwałtowny ruch może przewrócić wywrotny kajak. Podczas spływu nie zbliżaj się także do trzcinowisk, gdyż może się to skończyć zaplątaniem się i brakiem możliwości wypłynięcia z nich.
Tylko zdrowy rozsądek i stosowanie się do obowiązujących zasad może zapewnić nam bezpieczeństwo nad wodą. Warto się do nich stosować, gdyż dzięki nim, możemy uniknąć obrażeń ciała lub tragicznego zakończenia wakacji.
(ep)