Szczytno: Bezpieczeństwo podczas prac polowych
Obecnie możemy spotkać na drogach wiele maszyn rolniczych i kombajnów zbożowych, dlatego przypominamy kierującym o tym, aby zachować szczególną ostrożność. Wypadki na drogach z udziałem maszyn rolniczych, a także przy pracy w polu lub na gospodarstwie zdarzają się bardzo często. Niestety, duża część z nich kończy się kalectwem, a nawet śmiercią osób poszkodowanych. Dlatego kierujemy apel do osób pracujących w gospodarstwie o rozwagę i radzimy, w jaki sposób uniknąć zagrożeń.
Każdego roku dochodzi do wypadków podczas prac polowych lub na drogach, w których udział biorą dorośli, ale również i dzieci. Wiele z nich kończy się tragicznie ze względu na różnego rodzaju zaniedbania. Bezpieczeństwo podczas wykonywania prac zależy w dużej mierze od odpowiedniego przygotowaniu maszyn, które powinny być sprawne technicznie.
W pracach polowych biorą również udział dzieci, dla których często są one obowiązkiem. W wielu gospodarstwach podwórko jest miejscem codziennej pracy rolnika, a jednocześnie jest miejscem zabaw dzieci. Dlatego bardzo często dochodzi do upadków z drabiny lub maszyny rolniczej, pogryzień przez zwierzęta, oparzeń lub porażeń prądem. Pamiętajmy, że praca nie zwalnia z obowiązku opieki nad dziećmi. Należy również dopilnować, aby dzieci nie wykonywały obowiązków, które należą do zadań dorosłych. Prace powinny być dostosowane do ich wieku i możliwości.
Zapamiętaj!
- Dzieci i młodzież nie mogą obsługiwać kombajnów i ciągników!
- Podczas ruszania i manewrowania kontroluj, czy w pobliżu maszyny nie znajdują się żadne osoby.
- Niebezpieczne substancje, np. środki ochrony roślin, drażniące płyny czyszczące, paliwa, rozpuszczalniki, powinny być przechowywane w taki sposób, aby nie stanowiły zagrożenia dla małych dzieci. Nie należy przechowywać ich w opakowaniach po napojach!
- Ostre narzędzia i sprzęty, np. brony, również powinny być przechowywane w miejscu niedostępnym dla małoletnich.
- Dopilnuj, aby studnia, szambo i inne zbiorniki znajdujące się na terenie gospodarstwa, zostały odpowiednio zabezpieczone.
- Wyznacz miejsce do zabawy dla dzieci, które znajdowałoby się z dala od budynków gospodarczych, maszyn rolniczych oraz zwierząt. Jednak pamiętaj, że nawet w takim miejscu, należy opiekować się dziećmi.
- Nie każdy powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie podczas załadunku lub na poddaszach. Dzieci i osoby w podeszłym wieku nie powinny wykonywać takich prac.
- Nie przewoź żadnych osób na wozach i przyczepach, a tym bardziej, gdy znajduje się na nich ładunek! Nie układaj także żadnych przedmiotów, np. wideł, które mogą spaść w trakcie jazdy na samochód jadący za nim.
- Wykonuj prace polowe tylko, gdy jesteś trzeźwy. Nie pozwalaj, aby ktokolwiek brał udział w sianokosach lub żniwach, znajdując się w stanie nietrzeźwości!
- Przed włączeniem się do ruchu drogowego sprawdź, czy maszyna znajduje się w dobrym stanie technicznym, tj. sprawne hamulce, światła, układ kierowniczy, a także pamiętaj o trójkącie, który wyróżnia pojazdy wolnobieżne.
Do kierowców natomiast kierujemy apel, aby obserwować sytuację na drodze i zachować szczególną ostrożność:
- Przed wykonaniem manewru wyprzedzania należy upewnić się, czy maszyna rolnicza nie wykonuje manewru skrętu.
- Nowoczesne kombajny zajmują dużo miejsca, dlatego, aby uniknąć zderzenia, należy zwolnić i zachować bezpieczną odległość podczas manewru wyprzedzania, wymijania lub omijania.
- Zachowaj bezpieczną odległość podczas jazdy za przyczepą, na której znajduje się ładunek.
(ep)