Szczytno: Przed wyjazdem zabezpiecz swój dom/mieszkanie, aby uniknąć nieprzyjemności po powrocie z urlopu
Wakacje to czas wypoczynku oraz wielu wyjazdów, co wiąże się z pozostawieniem domu lub mieszkania na dłuższy czas bez opieki. Przestępcy wykorzystują czas wakacji w inny sposób i dokonują włamań oraz kradzieży. Przypominamy o elementarnych zasadach, jakich należy przestrzegać przed wyjazdem na wymarzony odpoczynek.
Dom, mieszkanie lub domek na działce rekreacyjnej, w których gromadzimy wiele wartościowych przedmiotów, stanowią cel wielu złodziei, dzięki któremu mogą się wzbogacić. Najczęściej kradzionymi przedmiotami są pieniądze, biżuteria, sprzęt elektroniczny oraz narzędzia ogrodnicze i rowery. Są to idealne przedmioty, które mogą wynieść i pozostać niezauważonymi przez sąsiadów.
Co zrobić, aby zapobiec przestępstwu kradzieży z włamaniem:
- Przed wyjazdem na urlop warto poprosić sąsiada, członka rodziny lub bliską osobę o to, żeby podczas nieobecności zaopiekował się naszym domem/mieszkaniem. Taka osoba powinna zabierać przychodzącą korespondencję oraz ulotki ze skrzynki pocztowej.
- Nie udostępniajmy w mediach społecznościowych zdjęć z wnętrza swojego domu lub mieszkania, zwłaszcza gdy znajdują się na nim wartościowe przedmioty. Nie informujmy też o naszej nieobecności związanej z wakacjami.
- Pamiętajmy o zamknięciu wszystkich okien (również tych w piwnicy). Do włamania może dojść także przez drzwi garażowe, dlatego pamiętajmy o ich zamknięciu. W garażu oprócz samochodu wiele osób przechowuje wartościowe maszyny oraz elektronarzędzia.
- Nie zostawiajmy kluczy w umówionym miejscu, np. pod doniczką lub pod wycieraczką.
- Warto zainwestować w solidne drzwi antywłamaniowe, rolety zewnętrzne, system alarmowy połączony z monitoringiem oraz oświetlenie, które posiada czujniki ruchu.
- Dobrą decyzją będzie inwestycja w wzmocnione drzwi balkonowe, jeżeli balkon prowadzący do naszego mieszkania znajduje się bardzo nisko.
- Jeżeli posiadamy dużą ilość gotówki w mieszkaniu oraz inne wartościowe przedmioty (np. biżuteria) warto zakupić sejf lub przekazać je zaufanej osobie.
- Dobrym rozwiązaniem jest również posiadanie psa, który czuwa i robi dużo hałasu, gdy na podwórko wchodzi obca osoba.
- Nie zostawiajmy wartościowych przedmiotów w widocznych miejscach, np. roweru pod wiatą lub na balkonie.
- Montując kamerę monitoringu, należy dopilnować, aby obejmowała ona miejsce, w którym jest zaparkowany samochód. Warto również dopilnować, aby samochód stał w oświetlonym miejscu.
- Warto ubezpieczyć dom/mieszkanie oraz zapisać numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak radio lub telewizor. W przypadku kradzieży, zwiększy to szansę na ich odzyskanie.
- Należy pamiętać także o odpowiednim zabezpieczeniu budynków gospodarczych. Słabe zabezpieczenie zachęcają przestępców do włamania. Zastosowanie solidnego zabezpieczenia może zniechęcić potencjalnych złodziei.
- Nigdy nie rozmawiaj z nikim o posiadanym dobytku, samochodach i innych wartościowych przedmiotach w miejscach, gdzie znajduje się wiele osób. Nigdy nie wiesz, kto może usłyszeć Waszą rozmowę.
Zachowując podstawowe zasady bezpieczeństwa, możemy uniknąć wielu nieprzyjemności i przykrych „niespodzianek” związanych z włamaniem do naszego domu. Pamiętaj, że nawet najlepsze i najdroższe zabezpieczenie nie gwarantuje 100 % bezpieczeństwa. Niezwłocznie powiadom Policję, gdy zauważysz ślady włamania, niczego nie dotykaj i nie przeglądaj rzeczy. W ten sposób możesz zatrzeć ślady i utrudnić pracę funkcjonariuszom.
(ep)